Hlavní obsah

Čína zveřejnila první snímky pořízené svou sluneční observatoří

Čína zveřejnila první sérii snímků zachycených svou první víceúčelovou solární sondou ASO-S (Advanced Space-Based Solar Observatory). Nové záběry byly odtajněny na úterní tiskové konferenci v pekingském institutu National Space Science Center, spadajícím pod Čínskou akademii věd.

Video: Reuters

Článek

S odvoláním na místní zpravodajskou agenturu China News Service o tom informovala agentura Reuters, která dané snímky i zveřejnila formou videa.

Výsledné snímky byly pořízeny třemi různými aparáty na kosmické observatoři: Full-disk MagnetoGraph (FMG), Lyman-alpha Solar Telescope (LST) a Hard X-ray Imager (HXI).

Vesmírná sluneční observatoř ASO-S, přezdívaná Kuafu-1 podle obra z čínské mytologie, který se snažil pronásledovat Slunce, operuje na oběžné dráze 720 kilometrů od Země a „kouká“ na Slunce.

Start satelitu ASO-S na zmíněnou orbitální pozici se uskutečnil 9. října z kosmodromu Ťiou-čchüan na severozápadě Číny pomocí nosné rakety Dlouhý pochod 2D.

Jedná se o družici určenou k pozorování naší hvězdy se širokým vědeckým zaměřením i rozsáhlým mezinárodním týmem. K vědeckým cílům mise patři zejména zkoumat souvislosti mezi slunečním magnetickým polem, slunečními erupcemi a tzv. CME (výrony koronální hmoty).

Takřka 900kilogramová sonda má fungovat alespoň čtyři roky, a to 24 hodin denně.

„Usmívající se Slunce“

Za připomenutí ještě stojí, že zajímavé záběry naší nejbližší hvězdy nedávno pořídila i americká družice Solar Dynamic Observatory (SDO). Na konci října zachytila snímek Slunce, kterak se poněkud děsivě „usmívá“.

Pro obyvatele Země může takový úkaz znamenat příchod působivé polární záře, ale i zvěstovat problémy pro telekomunikační systémy planety.

Související témata:
Advanced Space-based Solar Observatory (ASO-S)

Související články

Výběr článků

Načítám