Hlavní obsah

Čína vyšle v červnu další tři kosmonauty na svůj „Nebeský palác“

Peking

Čína vyšle v červnu do vesmíru další tři astronauty, informovala agentura AP s odvoláním na čínské úřady. Posádka raketové lodi Šen-čou 14 (Božská loď) stráví šest měsíců na nově budované čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác), která se pohybuje ve výšce asi 400 kilometrů nad zemským povrchem.

Foto: AFP PHOTO / Chinese state broadcaster CCTV, Profimedia.cz

Snímek z čínské vesmírné stanice

Článek

„Během pobytu ve vesmíru budou mít za úkol přidat k vesmírné stanici další dva moduly,“ uvedl na tiskové konferenci vysoce postavený představitel čínského vesmírného programu Chao Čchun.

Raketa s lodí a novou posádkou by měla odstartovat 5. června.

„Božská loď“ je zpět. Čínští kosmonauti se po půlroční misi na orbitě vrátili na Zemi

Věda a školy

Peking své nové plány oznámil pouhý den poté, co v sobotu přistáli v poušti Gobi tři čínští kosmonauti (neboli tchajkonauti, jak jim Číňané říkají) ve vesmírné lodi Šen-čou 13. Na čínské vesmírné stanici strávili poslední půlrok, překonali tak dosavadní čínský rekord pro délku pobytu mimo Zemi.

Bude stanice letos hotová?

Kosmická loď Šen-čou 13 se k základnímu modulu orbitální stanice připojila loni v polovině října. Tříčlennou posádku tvořil velitel mise Čaj Č'-kang, kosmonautka Wang Ja-pching a její kolega Jie Kuang-fu. Během pobytu ve vesmíru měli za úkol pracovat na rozšíření základního modulu stanice a provádět různé vědecké experimenty. Stanici plánuje Peking dostavět ještě letos.

Před 50 lety odstartovala k Měsíci expedice Apollo 16

Věda a školy

Čína se po někdejším Sovětském svazu a Spojených státech stala v roce 2003 teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru, roku 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci, loni pak na Marsu.

Peking rovněž debatuje i o vyslání lidské posádky přímo na Měsíc.

Loď Crew Dragon dorazila k ISS, „soukromí astronauti“ jsou na palubě

Věda a školy

Čína se nepodílí na projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli nesouhlasu Spojených států. Těm se nelíbí, že čínský vesmírný program řídí vojenské křídlo Čínské komunistické strany.

Výběr článků

Načítám