Článek
„V 1:31 SEČ odstartovala z kosmodromu Wen-čchang (ostrovní provincie Chaj-nan) nosná raketa CZ-8 (Dlouhý pochod 8) ve verzi s dvojicí pomocných urychlovacích stupňů. Na přeletovou dráhu k Měsíci byly dopraveny tři družice. Hlavním nákladem byla komunikační družice Queqiao-2 (Čchüe-čchiao) o startovní hmotnosti 1200 kg,“ popsal na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT.
Start rakety potvrdila i agentura Reuters, která z něj zprostředkovala videozáběry.
Čínská národní vesmírná agentura (CNSA) podle webu SpaceNews informovala, že družice Queqiao-2 se na trajektorii směrem k Měsíci dostala asi 40 minut po vzletu rakety. Start tak byl podle kosmické agentury úspěšný, píše list South China Morning Post.
Tato tzv. retranslační družice se má usadit na oběžné dráze okolo Měsíce s výškou 300 km × 8600 km a sklonem 54,8°. Jejím úkolem je zajistit obousměrný přenos dat mezi Zemí a měsíčním povrchem. Zajišťovat má přenos vědeckých dat, telemetrie a povelů ze současných a budoucích misí: Chang'e (Čchang-e) 4, 6, 7 a 8.
(3/3) Společně s družicí Queqiao-2 byly vyneseny dvě menší neidentické družice Tiandu (Tchien-tu) o hmotnosti 15 a 61 kg. Ty se zaměří zejména na mezidružicovou radiovou komunikaci a ověření vybraných technologií včetně pokusu o vyzkoušení lunárního pozičního družicového systému. pic.twitter.com/wBcOuki32y
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) March 20, 2024
Queqiao-2 tak bude podle internetového časopisu Kosmonautix plnit roli retranslační družice nejen pro misi Chang’e 6 (má startovat začátkem května, aby na Zemi dopravila vzorky z odvrácené strany Měsíce), ale i pro mise 7 a 8, které v letech 2026 a 2028 vyrazí do oblasti jižního pólu Měsíce.
Dva menší satelity
„Společně s družicí Queqiao-2 byly vyneseny dvě menší neidentické družice Tiandu (Tchien-tu) o hmotnosti 15 a 61 kg. Ty se zaměří zejména na mezidružicovou rádiovou komunikaci a ověření vybraných technologií včetně pokusu o vyzkoušení lunárního pozičního družicového systému,“ doplnil Václavík.
- Odvrácená strana Měsíce nikdy nesměřuje k Zemi. Jedná se o měsíční hemisféru (polokouli), která je trvale odvrácena směrem od naší planety. Opačná polokoule se nazývá přivrácená strana Měsíce. Měsíc obrací k Zemi vlivem vázané rotace stále stejnou polokouli.