Článek
„V 1:31 SEČ odstartovala z kosmodromu Wen-čchang (ostrovní provincie Chaj-nan) nosná raketa CZ-8 (Dlouhý pochod 8) ve verzi s dvojicí pomocných urychlovacích stupňů. Na přeletovou dráhu k Měsíci byly dopraveny tři družice. Hlavním nákladem byla komunikační družice Queqiao-2 (Čchüe-čchiao) o startovní hmotnosti 1200 kg,“ popsal na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT.
Start rakety potvrdila i agentura Reuters, která z něj zprostředkovala videozáběry.
Čínská národní vesmírná agentura (CNSA) podle webu SpaceNews informovala, že družice Queqiao-2 se na trajektorii směrem k Měsíci dostala asi 40 minut po vzletu rakety. Start tak byl podle kosmické agentury úspěšný, píše list South China Morning Post.
Rusko chce s Čínou na Měsíci vybudovat jadernou elektrárnu
Tato tzv. retranslační družice se má usadit na oběžné dráze okolo Měsíce s výškou 300 km × 8600 km a sklonem 54,8°. Jejím úkolem je zajistit obousměrný přenos dat mezi Zemí a měsíčním povrchem. Zajišťovat má přenos vědeckých dat, telemetrie a povelů ze současných a budoucích misí: Chang'e (Čchang-e) 4, 6, 7 a 8.
(3/3) Společně s družicí Queqiao-2 byly vyneseny dvě menší neidentické družice Tiandu (Tchien-tu) o hmotnosti 15 a 61 kg. Ty se zaměří zejména na mezidružicovou radiovou komunikaci a ověření vybraných technologií včetně pokusu o vyzkoušení lunárního pozičního družicového systému. pic.twitter.com/wBcOuki32y
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) March 20, 2024
Queqiao-2 tak bude podle internetového časopisu Kosmonautix plnit roli retranslační družice nejen pro misi Chang’e 6 (má startovat začátkem května, aby na Zemi dopravila vzorky z odvrácené strany Měsíce), ale i pro mise 7 a 8, které v letech 2026 a 2028 vyrazí do oblasti jižního pólu Měsíce.
Dva menší satelity
„Společně s družicí Queqiao-2 byly vyneseny dvě menší neidentické družice Tiandu (Tchien-tu) o hmotnosti 15 a 61 kg. Ty se zaměří zejména na mezidružicovou rádiovou komunikaci a ověření vybraných technologií včetně pokusu o vyzkoušení lunárního pozičního družicového systému,“ doplnil Václavík.
- Odvrácená strana Měsíce nikdy nesměřuje k Zemi. Jedná se o měsíční hemisféru (polokouli), která je trvale odvrácena směrem od naší planety. Opačná polokoule se nazývá přivrácená strana Měsíce. Měsíc obrací k Zemi vlivem vázané rotace stále stejnou polokouli.