Článek
„V úterý v 8:03 SEČ odstartovala z kosmodromu Si-čchang nosná raketa CZ-2C (Dlouhý pochod 2C). Na kruhovou oběžnou dráhu s výškou 600 km a sklonem 29° dopravila čínsko-evropskou rentgenovou družicovou observatoř Einstein. Ta má být v provozu minimálně po dobu tří let,“ shrnul na síti X odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
After launch, #EinsteinProbe reached its orbit at an altitude of approximately 600 km.
— ESA Science (@esascience) January 9, 2024
In the next six months, the operation team will be engaged in testing and calibrating the instruments.
After this preparation phase, Einstein Probe will spend at least three years… pic.twitter.com/k4zP3nzh4P
Jak informoval server zpravodajské stanice CNN, čínská společnost Aerospace Science and Technology Corporation, která provozuje národní rakety Dlouhý pochod, potvrdila úspěšný start na sociálních médiích.
Kosmická loď byla zkonstruována ve spolupráci Čínské akademie věd, Institutu Maxe Plancka v Německu a Evropské kosmické agentury (ESA). I ta start mise potvrdila.
Tajemství vesmírné exploze odhaleno: Z kolabující hvězdy vytryskl nejjasnější gama záblesk
Dalekohled typu „račí oko“
„Observatoř je vybavena klasickým rentgenovým dalekohledem FXT, který je založen na německém dalekohledu eROSITA z rusko-německé družicové observatoře Spektr-RG,“ popsal Václavík.
Zajímavý je podle něj taktéž rentgenový dalekohled WXT s typem optiky typu „račí oko“ se širokým zorným polem. Složený je z 12 identických modulů.
(2/3) Observatoř je vybavena klasickým rentgenovým dalekohledem FXT, který je založen na německém dalekohledu eROSITA z rusko-německé družicové observatoře Spektr-RG. Pozorovat bude v energetickém rozsahu od 0,3 do 10,0 keV. Zorné pole má průměr 60 úhlových minut. pic.twitter.com/PLvwNeFU5z
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) January 9, 2024
Pozorování známek rentgenových záblesků by podle ESA mohlo vědcům pomoci lépe porozumět vysokoenergetickým procesům ve vesmíru, jako jsou výbuchy supernov, srážky neutronových hvězd a černé díry.