Článek
Agentura Reuters nejprve v pondělí s odkazem na státní list China Securities Journal informovala, že satelity byly pod vedením firmy Shanghai Spacecom Satellite Technology (SSST) vypuštěny z kosmodromu Tchaj-jüan v severní provincii Šan-si již ten den. Avšak došlo k tomu až v úterý.
„V 8:44 SELČ odstartovala z kosmodromu Tchaj-jüan nosná raketa CZ-6A (Dlouhý pochod 6A). Na oběžnou dráhu vynesla prvních 18 telekomunikačních družic megakonstelace G60 o jejíž budování se stará firma SSST. Družicová síť je v mnoha ohledech podobná Starlinku,“ shrnul v úterý odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT.
V první fázi očekává SSST vypuštění přibližně 1300 družic. Konečný počet se dle zdrojů různí a pohybuje se od 12 do 15 tisíc družic na nízké oběžné dráze. Dle parametrů nosné rakety CZ-6A lze usuzovat, že hmotnost jedné družice je 220 až 270 kg. pic.twitter.com/mq1oEkPnMv
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) August 6, 2024
„Z parametrů nosné rakety CZ-6A lze usuzovat, že hmotnost jedné družice je 220 až 270 kg,“ doplnil.
Čína nabídla jiným zemím možnost studovat vzorky z odvrácené strany Měsíce, výjimkou jsou USA
Až 15 tisíc kusů
Firma SSST každopádně plánuje letos umístit na oběžnou dráhu 108 satelitů, do konce roku 2025 jich tam chce mít již 648 a do roku 2030 počítá s 12 až 15 tisíci satelity.
Čínské družice se podobně jako družice společnosti Starlink mají pohybovat na nízké oběžné dráze, tedy ve výšce mezi 300 a 2000 kilometry nad zemským povrchem.
Experti čínské armády v posledních dvou letech studovali využívání projektu Starlink ve válce na Ukrajině a opakovaně varovali před riziky, která síť představuje pro Čínu, pokud by se ocitla ve vojenském konfliktu se Spojenými státy, jak dále uvedla agentura Reuters.
SpaceX má nyní na nízké oběžné dráze přes 5000 satelitů, po dokončení by měla síť Starlink zahrnovat více než 12 tisíc přístrojů.
Kritici upozorňují, že velké množství družic na orbitě kvůli hrozbě kolize znesnadní kosmické lety i pohyb současných satelitů.