Článek
Čína v posledním desetiletí zintenzivnila tempo svého vesmírného programu a zaměřila se zejména na průzkum Měsíce. V roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na lunárním povrchu.
Očekává se, že koncem tohoto desetiletí vyšle na Měsíc další loď, tentokrát ale s kosmonauty na palubě.
Na čínské vesmírné stanici je nová posádka. Zahájila trvalé obydlení „Nebeského paláce“
„Musíme se obávat toho, že Čína přistane na Měsíci a řekne: ‚Teď je náš a vy se držte dál',“ řekl ředitel NASA Bill Nelson německému bulvárnímu listu Bild v rozhovoru zveřejněném v sobotu.
Dodal, že čínský vesmírný program je vojenského charakteru a země ukradla nápady a technologie ostatním.
Evropská agentura posiluje spolupráci s NASA na průzkumu Měsíce. Řeší se i Mars
„Není to poprvé, co šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír ignoruje fakta a mluví o Číně nezodpovědně. Americká strana neustále šíří pomlouvačnou kampaň proti normálním a rozumným čínským snahám ve vesmíru. Čína se proti takovým výrokům důrazně ohrazuje,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.
Čína podle ministerstva vždy prosazovala budování společné budoucnosti lidstva ve vesmíru a stavěla se proti jeho vyzbrojování a jakýmkoli závodům ve zbrojení mimo Zemi.
K Měsíci odstartovala nová sonda
NASA v rámci svého programu Artemis plánuje v roce 2024 vyslat misi s posádkou na oběžnou dráhu Měsíce a do roku 2025 chce uskutečnit přistání s posádkou v blízkosti jižního pólu Měsíce.
Číňané plánují misi k jižnímu pólu Měsíce bez posádky ještě v tomto desetiletí.
Čínská kosmická loď nafotila celou rudou planetu
Čína se po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech v roce 2003 stala teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. V roce 2008 první čínský kosmonaut vystoupil do volného prostoru, v roce 2013 přistála nepilotovaná čínská vědecká sonda na Měsíci, loni pak na Marsu.
Ruští kosmonauti na ISS oslavili dobytí Luhanské oblasti
Za připomenutí ještě stojí, že ruští kosmonauti v pondělí na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) oslavili dobytí východoukrajinské Luhanské oblasti ruskými silami.
ON-LINE: Válka na Ukrajině
„Den osvobození Luhanské lidové republiky (LNR). Slavíme na Zemi i ve vesmíru,“ uvedla ruská vesmírná korporace Roskosmos na sociální síti Telegram.
Příspěvek vesmírná agentura doplnila fotografií kosmonautů Olega Artěmjeva, Denise Matvějeva a Sergeje Korsakova, jak se usmívají a v rukou drží vlajku luhanských separatistů.
Astronauti mají po návratu z vesmíru problém s obnovou kostní hmoty, zjistila studie
Rusko samostatnost samozvané LNR a Doněcké lidové republiky (DNR) uznalo krátce předtím, než v únoru vojensky napadlo Ukrajinu. Útok odůvodnilo mj. potřebou chránit tamní ruskojazyčné obyvatelstvo před údajným útlakem Kyjeva.
Rusové v neděli oznámili, že ruské a separatistické síly získaly plnou kontrolu nad Luhanskou oblastí poté, co dobyly její poslední velké město v ukrajinském držení Lysyčansk. Kyjev kontroval, že hodlá ztracená území získat zpět po přeskupení svých jednotek a zahájení protiofenzivy s pomocí západních zbraní dlouhého dosahu.
Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti
Později v pondělí navíc ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti. Učinil tak den poté, co se ukrajinská armáda stáhla z Lysyčansku.
Co se týká ISS, tak kromě trojice ruských kosmonautů se na tomto orbitálním komplexu v současné době nacházejí tři američtí astronauti z NASA Jessica Watkinsová, Robert Hines a Kjell Lindgren a jejich italská kolegyně z Evropské kosmické agentury (ESA) Samantha Cristoforettiová.
Čtveřice astronautů se vrátila z ISS. Loď přistála v Mexickém zálivu
Budoucnost ISS je kvůli válce na Ukrajině nejistá. Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin dříve pohrozil ukončením mise, pokud Západ nezruší sankce vůči podnikům zapojeným do ruského kosmického průmyslu.