Článek
Dá se ale ze zmíněného faktoru vůbec něco usuzovat? „Dobrá otázka, na niž se snažíme odpovědět právě v tomto projektu,“ vysvětluje Michal Pustějovský, asistent z ateliéru interaktivního designu.
„Bereme to s rezervou, snažili jsme se vymyslet něco netradičního, zábavného. Nejsme programátoři, jen jim trochu fušujeme do řemesla, s čímž nám pomáhá právě umělá inteligence,“ dodává.
Toto poněkud cimrmanovské bádání rozjeli před měsícem, když ke vchodu do fakulty umístili kameru snímající návštěvníky. „Data se nikam neukládají, jen barva oblečení. Umělá inteligence umí detekovat třeba i to, zda má člověk batoh, rukavice,“ podotýká Pustějovský.
AI odhaluje nové způsoby, jak se vypořádat se vzácnými a neléčitelnými onemocněními
„Relevantní výsledky očekáváme do půl roku. Cílem je obrazovka umístěná někde na fakultě, na níž poběží pěkně graficky udělaný výstup aktuální nálady. A když bude zájem, můžeme to nainstalovat také na dalších fakultách. Ozvala se právnická, i když tam je problém, že všichni chodí v černém,“ směje se Pustějovský.
Zatím se vyhodnocují jen dva parametry: barva oblečení a počasí. „Když je dobré, mívají lidé dobrou náladu. Přidáme některé další, možná například rychlost, s jakou návštěvníci do budovy vcházejí,“ předpokládá Pustějovský.
Současné výsledky je už nyní možné sledovat na webu zcuscope.com. A co se dá vyčíst ze shluku barevných teček dejme tomu v úterý 14. ledna ve 12:35? Že nálada je částečně mysteriózní, zároveň z ní čiší energie. A také krapet štěstí.
„No prostě běžná všehochuť,“ uzavírá Pustějovský.