Článek
S vývojem pytlíku, který pomůže udržet pečivo déle čerstvé, univerzitní badatele oslovila společnost Invala, která provozuje mimo jiné chráněné šicí dílny v Turnově či České Lípě.
„Běžně po nás firmy chtějí, abychom textilii opatřili paropropustnou membránou, to jsme zkusili i na začátku vývoje tohoto pytlíku na pečivo. Po několika prototypech se ale ukázalo, že cesta vede jinudy,“ popsal vedoucí Katedry hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci (TUL) Roman Knížek.
Vědci zjistili, že pečivo si žádá paronepropustnou vrstvu, kterou aplikovali formou zátěru na pohledovou lněnou textilii. Použitá vrstva určité množství páry a vzduchu propouští, ale jen velmi omezené. Pro mikroklima v pytlíku je to však ideální.
Nápad v krabičce od libereckých vědců může zachránit životy tisíců motorkářů
„Naším úkolem na katedře bylo vyvinout a dodat vrstvu, která udrží v pytlíku mikroklima ideální pro pečivo. Navíc jsme zajistili českého dodavatele na výrobu příslušných membrán tak, aby se výrobek mohl skutečně dostat na trh a k lidem,“ vysvětlil Knížek.
Ten právě spolupráci s českým výrobcem považuje za dobrý příklad toho, jak pružně může výzkumný tým fungovat s menšími nebo středními podniky a jak si navzájem mohou být užiteční.
Čerstvý nanosáček vyvíjela a testovala Katedra hodnocení textilií v úzké spolupráci s Klementinou Gáspárovou ze společnosti Invala půl roku.
„Mým záměrem bylo mít vlastní produkt. A také mám ráda čerstvý chléb a nerada plýtvám potravinami. Vyzkoušela jsem mnoho různých způsobů uskladnění. Chleba po pár dnech plesnivěl, usychal, stával se nestravitelným. Teď náš pytlík udrží pečivo čerstvé nejméně pět dní a chleba až devět dní,“ přiblížila Gáspárová.
Čerstvý pytlík ušitý v chráněných dílnách by mohl být u výrobce volně v prodeji od letošního prosince.