Článek
Onkologicko-chirurgický program FNUSA se zaměřuje na malignity urologického a trávicího traktu. Nový robotický operační systém proto slouží především pacientům s tumory ledvin, prostaty, zažívacího traktu, žaludku či s kolorektálními nádory. K dispozici je také pro hrudní chirurgii a ORL, například pro operace nádorů na kořenu jazyka.
Robot da Vinci Xi přináší hned několik výhod, ze kterých profitují nejen pacienti, ale i lékaři. Chirurgická práce se stává extrémně přesnou, což minimalizuje riziko chyb a poškození okolních tkání, například v důsledku třesu rukou. Nápomocné je v tomto také 3D zobrazení operačního pole, které lékařům poskytuje výrazně lepší orientaci v operované tkáni. Díky flexibilním robotickým nástrojům se navíc chirurgové dostanou i k jinak obtížně dostupným místům.
Kratší hospitalizace
Pro pacienta pak taková metoda znamená nižší riziko infekcí, krvácení, rychlejší a snadnější rekonvalescenci a v neposlední řadě menší jizvy.
Vědci a lékaři učí umělou inteligenci, která pomůže kardiologům léčit srdce
„Věříme, že onkologickým pacientům díky robotickým operacím nabídneme lepší a funkčnější výsledky za kratší hospitalizace, což povede k celkově efektivnějšímu průběhu jejich léčby a následně i k rychlejšímu návratu do plnohodnotného života,“ uvádí ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimil Vajdák.
Nejmodernější v Evropě
Systém představuje tři základní pojízdné komponenty – operační stůl a robotická ramena, vozík Vision na vizualizační a elektrochirurgickou techniku a laparoskopické věže a chirurgickou konzoli, za kterou sedí operující chirurg. Soubor s příslušenstvím stál téměř osmdesát milionů korun.
Tato na evropském trhu nejmodernější dostupná operační technika byla nainstalována na robotický operační sál centrálních operačních sálů, kde se následně začaly zaškolovat robotické týmy jednotlivých klinik. Ty se skládají jak z konzolových chirurgů, tedy těch, kteří robota přímo řídí od ovládací konzole, tak dalších lékařů v pozicích asistentů u pacienta a podpůrného personálu – instrumentářů, obíhajících sester a biomedicínských inženýrů.
Nejdříve operace na zkoušku
„Konzoloví chirurgové museli před získáním certifikace strávit desítky hodin u virtuálního trenažéru, kde se zdokonalovali v jemné motorice, odezvě a možnostech při ovládání robota. Později tréninkovými nástroji uvnitř fantomu břicha operovali třeba pomeranč,“ popisuje biomedicínský inženýr Martin Liška, který má proces implementace robotického programu ve FNUSA na starosti.
Certifikaci konzolového chirurga prozatím získali čtyři lékaři, kteří se hned poté pustili do prvních operací za účasti zkušených instruktorů. Celkem jich už provedli zhruba padesát – nejvíce těch urologických.
Dalším krokem ke zkvalitnění onkologické péče ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně bude pořízení laparoskopické věže, kterou využijí lékaři z kliniky plastické a estetické chirurgie, a to zejména při resekcích nádorů pronikajících do dutiny nosní a ústní.