Článek
Úspěšným chirurgickým zákrokem se na svých stránkách pochlubila i šanghajská nemocnice.
Šlo o dívku s genetickou mutací, která způsobuje abnormální vývoj jejích reprodukčních orgánů. Do nemocnice byla nejprve dopravena z důvodu „opožděného fyzického vývoje“, než série vyšetření odhalila konkrétní potíže. Lékaři pak odstranili pohlavní žlázu, tedy vaječník, protože existovalo vysoké riziko, že v něm později vznikne rakovinné bujení.
Jak středeční zákrok probíhal? V 10 hodin ráno na operačním sále dětské nemocnice v Šanghaji se na obrazovce zobrazily snímky operačního sálu nemocnice v chajnanském městě San-ja v reálném čase. Zatímco chirurg Sun Ťie ovládal svého robota v Šanghaji, odpovídající robot na ostrově prováděl stejný pohyb nad pacientem.
Každý operoval v jiné zemi. Chirurgové přes virtuální realitu oddělili siamská dvojčata
Během operace na dálku, založené na technologii 5G, je zpoždění v přenosu mezi danými dvěma místy jen v řádu milisekund.
„Operace byla dokončena za 40 minut. Robot byl schopen provádět pohyb s vyšší přesností a větší stabilitou než lidské ruce,“ sdělil Sun Ťie.
Nemocnice oznámila, že roboti již byli používáni při operacích ledvin, žlučníku a pánve. Operace na dálku podle čínských odborníků znamenají, že nejlepší lékaři v zemi mohou operovat více dětí.
Robotické operace v ČR
Obecně využívat roboty při chirurgických zákrocích už není neobvyklé (byť ne nutně z jiného místa), robotické operace se provádějí i v Česku. Jako první v ČR zavedla operace pomocí robota v roce 2005 pražská Nemocnice Na Homolce. Pořídila si tehdy operačního robota Da Vinci.
V roce 2007 pak např. s pomocí robotického operačního systému tamní lékaři poprvé v tuzemsku operovali otevřené srdce přímo v těle pacienta, aniž přitom otevřeli hrudník klasickým řezem.