Článek
„V případě maturitních oborů se to týká oborů mechanik-elektronik, pozemní stavitelství a umělecká průmyslová výroba hudebních nástrojů,“ uvedl Emler. Měsíční stipendium studenta prvního ročníku je 300 korun měsíčně, v každém dalším ročníku může dosáhnout na o stovku vyšší stipendium, takže ve 4. ročníku to je 600 korun za měsíc.
Mezi tříleté obory, jejichž studenty chce škola finančně podporovat, patří obor řezník, pekař, zedník, instalatér a dále obory strojní a stavební práce. V těchto tříletých oborech mohou studenti dosáhnout až na 800 korun měsíčně. Navíc na dalších 300 až 400 korun podle výsledků v praktické části výuky.
Podle Emlera škola při výběru studijních oborů postupovala v souladu s požadavky úřadu práce. „Chceme do systému zahrnout zaměstnavatele, kteří by si vyhlídli svého studenta a v rámci stipendijního řádu jej takto podporovali po příkladu ze západní Evropy,“ dodal Emler, podle kterého je ale škola zatím stipendia připravena vyplácet z vlastních provozních prostředků. „Předpokládáme, že to vyjde na 150 tisíc korun za rok,“ dodal krajský radní.
„Jedná se o iniciativu školy,“ podotkl ke stipendiím Emler. Škola chce postupně zavést řád i v dalších svých studijních a učebních oborech.