Článek
Kromě našich záchranářů jsou na místě polské týmy, jednotky ze Slovenska, Maďarska, Belgie, Německa a Ruska.Účastníci, kterých je okolo 1100, v rámci cvičení používají švédskou polní nemocnici.
Námětem akce je havárie velkého letadla, které při pádu narazí do nákladního vlaku převážejícího chemikálie z blízké továrny. Exploze značně poškodí okolní městskou zástavbu. Pod desítkami budov jsou uvězněny stovky lidí a hrozí úniky nebezpečných látek. Úkolem záchranného týmu je co nejrychleji nalézt pod troskami zasypané osoby a zachránit je.
Oba české týmy, které se cvičení účastní, mají podle mluvčího generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Petra Kopáčka dohromady 40 členů. Jednotkám jsou k dispozici speciální vozidla a vyhledávací a vyprošťovací zařízení. Mají i vybavení pro práci ve výšce a vyprošťování lidí v extrémních podmínkách.
Zásah po celém světě do několika hodin
Zvláštní záchranné jednotky, takzvané USAR týmy (Urban Search and Rescue Team - vyhledávací a záchranný tým), tvoří vedle hasičů i lékaři a kynologové se speciálně vycvičenými psy. Kopáček upřesnil, že USAR se soustředí na vyhledávání a záchranu lidí ze zřícených budov, například po zemětřesení. Tato jednotka je kdykoliv připravena během několika hodin vyrazit a poskytnout pomoc v zahraničí.
Naostro čeští specialisté zasahovali například předloni na podzim po zemětřesení v Pákistánu či na konci roku 2003, kdy pomáhali při vyhledávání a záchraně lidí zavalených po silných zemětřeseních v Íránu a v Alžírsku.