Článek
Výsledky výzkumu, který Češi během dvoudenního kongresu prezentovali, vzbudily zájem u odborné komise, která na konci akce vybírala nejzajímavější příspěvky.
„Náš výzkum byl zaměřen na spokojenost návštěvníků v zemích Evropské unie. Porovnali jsme země a regiony EU v několika kritériích jako spokojenost s kvalitou a bezpečností ubytování, cenami nebo nabídkou aktivit a služeb pro turisty,“ vysvětlil Viktor Vojtko, vedoucí katedry obchodu a cestovního ruchu a jeden z autorů příspěvku.
Nespokojenost v Řecku
„Zjistili jsme, že existují rozdíly ve spokojenosti turistů na dovolené, které jsou patrné mezi jednotlivými regiony a zeměmi. Téměř ve všech sledovaných kritériích se projevuje vyšší spokojenost u turistů, kteří byli na dovolené v severní či západní Evropě – oproti turistům navštěvujícím středo- a východoevropské země, případně jižní Evropu a středomořskou oblast,“ uvedl spoluautor Petr Štumpf.
Rozdíly jsou vidět i mezi jednotlivými zeměmi. „Nejvíce byli turisté na dovolené v letech 2012 až 2015 spokojeni v Rakousku, Dánsku, ve Slovinsku a v Irsku, nejhorší výsledky pak vykazují Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko, překvapivě též Řecko. Česká republika patří ve většině kritérií do lepší poloviny,“ doplnil Štumpf.
Výzkum vycházejí z dat, která zveřejňuje Evropská komise v rámci takzvaného Eurobarometru. Každý rok se dotazuje téměř 30 tisíc obyvatel evropských zemí na jejich zvyklosti při cestování a dovolené.
„Výsledky se však prezentují jiným způsobem, než kterým jsme se vydali my. Ve zprávách z Eurobarometru zjistíme, jak jsou spokojeni například Rakušané, Němci nebo Češi při svých dovolených v zahraničí. My jsme se zabývali spokojeností turistů v cílových zemích, tedy jak jsou spokojeni návštěvníci z různých států kupříkladu v Portugalsku, ve Španělsku či v Estonsku. Právě tento přístup využití dat Evropské komise je unikátní,“ poznamenal další spoluautor Petr Janeček.
Odborná porota kongresu práci českých vědců ocenila jako „honorable mention“, tedy hodnou zvýšené pozornosti.