Článek
Loňský počet patentových přihlášek představuje ve srovnání s předešlým rokem nárůst o 13 procent. Zároveň to je nejvíc za posledních 20 let, informoval v úterý ÚPV.
Výrazně aktivní jsou hlavně české univerzity, které se na počtu patentů podílejí jednou čtvrtinou. "Je potěšující zjistit, že právě univerzity jsou v oblasti patentů stále aktivnější. Oproti roku 2012 jsme od vysokých škol zaznamenali 30procentní nárůst přihlášek vynálezů a užitných vzorů," prohlásil předseda ÚPV Josef Kratochvíl.
Přestože se počet patentů v České republice stále zvyšuje, v počtu patentových přihlášek čeští vynálezci podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) za ostatními evropskými státy nadále zaostávají.
Za posledních deset let sice čeští vědci podali u Evropského patentového úřadu (EPO) 1211 patentových přihlášek, jde však o 0,09 procenta z celkového počtu přihlášek u evropského úřadu. Nejvíce patentů putovalo na konci loňského roku v ČR do organické chemie, dopravy a skladování a lékařství. Informoval o tom v úterý Karel Eliáš z ČSÚ.
Meziročně se ale například zvýšil počet patentových přihlášek z high-tech oborů, a to o 36 procent díky mikroorganickému a genetickému inženýrství. Tvoří více než polovinu.
Za 19 let Česko získalo 55 tisíc patentů
Češi se podle ČSÚ nacházejí v počtu podaných patentových přihlášek hluboko pod průměrem celé evropské osmadvacítky. A to i přesto, že počet patentových přihlášek z ČR oproti roku 2004 u evropského úřadu dvakrát vzrostl.
Například Rakušané podali v posledních deseti letech u EPO téměř 15 tisíc přihlášek a Němci dokonce téměř 256 tisíc. Loni nahlásily české subjekty u evropského úřadu 14 patentů na milión obyvatel, evropský průměr je přitom 129 přihlášek/milión obyvatel.
Za posledních 19 let bylo v ČR uděleno pro tuzemsko téměř 55 tisíc patentů. Ke konci loňského roku jich platilo ještě 30,6 tisíce. Evropské patenty ověřené pro ČR tvoří až 75 procent. V Česku patří více než polovina platných patentů podnikům. Nejvýznamnějším regionem z hlediska počtu patentových ochran je stále Praha.