Hlavní obsah

Čeští vědci objevili způsob výroby účinnějších antibiotik

Praha

Vědci z výzkumného centra Biocev objevili nový způsob výroby antibiotik, která by měla mít několikanásobně vyšší účinek, a to například i proti malárii. Nové látky si nechali patentovat a zahájili rozsáhlé testování. K medicínsky použitelnému léčivu bude ale třeba ještě mnoho let práce, jak informoval tiskový mluvčí centra Petr Solil.

Foto: Biocev

3D struktura nové látky jménem celin

Článek

„Podstata přípravy nových antibiotik, nazvaných CELIN a ODCELIN, spočívá v nepřírodní kombinaci CELesticetinu a LINkomycinu, dvou přírodních látek – linkosamidů, známých už od 60. let,“ uvedl vedoucí laboratoře Struktura a funkce přírodních látek Jiří Janata.

Kombinovat linkomycin s málo aktivním celesticetinem podle něj dosud nikoho nenapadlo. Chemicky je to velmi komplikované a po desetiletí chyběly vědcům potřebné znalosti.

Čeští vědci věří, že mohou mikroby naprogramovat tak, aby tato nová léčiva přímo vyráběly. Plánují zkombinovat geny pro linkomycin a celesticetin do jediného produkčního organismu.

Předběhli přírodu

Janatův tým deset let studoval, jakým způsobem vznikají v mikroorganismech přírodní linkosamidy. To vědcům umožnilo najít správnou kombinaci přírodních stavebních kamenů a vytvořit antibiotika bez použití chemických procesů.

„Tímto krokem jsme napodobili, nebo dokonce i předběhli přírodu, kde obdobným způsobem evoluce přírodních antibiotik skutečně probíhá. Domníváme se, že námi připravené nové látky v přírodě existují, jenom je zatím nikdo neobjevil,” doplnil člen vědeckého týmu Zdeněk Kameník.

Pro komerční využití bude rozhodující, zda se podaří připravit mikroorganismy přímo produkující účinné látky. „Často to bývají desítky let práce. Délka procesu od základního výzkumu k použitelnému léčivu je 20 až 30 let. S naším objevem jsme přibližně v polovině této cesty,” dodal Janata.

Centrum Biocev je společným projektem dvou fakult Univerzity Karlovy a šesti ústavů Akademie věd ČR. V současné době působí v biotechnologickém a biomedicínském centru ve Vestci přes 400 vědců a studentů z tuzemska i zahraničí. Jejich cílem je detailní poznání organismů na molekulární úrovni pro aplikovaný výzkum a vývoj nových léčebných postupů.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám