Článek
Cesta mladých supů z Podkrkonoší do nové domoviny měřila dlouhých 1700 kilometrů.
„Koordinátor evropského chovu supů naše mladé supy vybral jako vhodné k vypuštění do volné přírody. Vybral také místo na Sardinii, kde je posílení divoké populace těchto mohutných dravců potřebné,“ vysvětlil zoolog Podhrázský a dodal, že cestu autem zvládli ptáci bez velkých obtíží.
„Na Sardinii jsme je ve spolupráci s tamními ornitology umístili do karanténního prostoru. Ještě půl roku se budou připravovat na to, až v dubnu definitivně z péče člověka odletí do sardinské krajiny,“ popsal plán Michal Podhrázský.
Liberecký specialista zachraňuje na Filipínách kriticky ohroženého orla opičího
Jedno ze supích ptáčat se vylíhlo samici, která nemá stálého partnera. Odchov by sama nezvládla, a tak mládě hned po vylíhnutí putovalo k adoptivním rodičům, páru supů hnědých, do Zoo Liberec.
„Dokázali bychom mládě odchovat, ovšem to by se mohlo velmi negativně projevit na jeho psychice. Sup odchovaný lidmi by si nás s největší pravděpodobností vtiskl jako svůj vlastní druh. Už by pro něj byl problém navázat kontakt s jinými supy, nepodařilo by se mu ani rozmnožovat se,“ objasnil Podhrázský.
Nejhorší situace byla po 2. světové válce
Populace supů bělohlavých na Sardinii je nepočetná. V minulosti navíc zaznamenala podobně jako všude jinde dramatický pokles. Mimořádně špatná byla situace po 2. světové válce. Přesně před 50 lety potom započaly systematické snahy o záchranu sardinské populace.
V roce 2015 bylo na Sardinii jen zhruba 100 supů bělohlavých. Před čtyřmi lety zde už žilo 250 jedinců.