Článek
Kvůli současné epidemické situaci se bude ceremoniál poprvé konat online, sdělila mediální zástupkyně programu v ČR Nikola Slováková.
Program Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (The Duke of Edinburgh’s Award) funguje od roku 1956 a aktuálně je možné se ho zúčastnit ve zhruba 130 státech. Založil jej princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty II. S ním se na tvorbě programu podílel i Kurt Hahn, německý pedagog prosazující zážitkovou výuku, a lord John Hunt, který mj. podnikl první úspěšnou expedici na vrchol Mount Everestu.
Princ Philip slaví 99. narozeniny, osobitý styl nikdy neztratil
Mladým lidem DofE pomáhá k rozvoji osobnosti a získání zážitků, které pro ně mohou být užitečné v budoucím osobním i pracovním životě. Pro zaměstnavatele v zahraničí bývá certifikát o absolvování programu signálem, že jde o kvalitního uchazeče.
„I přesto, že tento rok byl pro všechny velmi náročný, naši účastníci se nevzdali a postavili se krizové situaci čelem. Díky online aplikaci si mohli všechny pokroky zaznamenávat do mobilu a plnit tak program i během lockdownu,“ uvedl výkonný ředitel programu v ČR Tomáš Vokáč.
Studenti podle něj například na jaře intenzivně šili roušky a rozdávali je potřebným. Na podzim pak zase hlídali děti zdravotníkům nebo venčili psy. Kromě toho se věnovali i obvyklejším úkolům, jako je uklízení odpadků, učení se nových jazyků, malování nebo třeba zakládání neziskových organizací.
Logická olympiáda 2020 zná vítěze krajských kol
Absolventům programu poblahopřejí podle Slovákové syn britské královny a patron programu princ Edward, britský velvyslanec Nick Archer nebo ministr školství Robert Plaga. Online ceremonii bude možné ve středu od 15:00 sledovat na webu DofE, Facebooku a také na kanálu YouTube, kde bude akce vysílána v angličtině.
Tři úrovně programu
Mezi oceněnými bude například Kvido Klawe ze Střední průmyslové školy stavební v Ostravě, který vybudoval stezku pro cyklisty. Podle svého vedoucího projektu věnoval mnohonásobně víc času, než je třeba ke splnění programu.
Cenu získá také Tereza Stiborská, která byla v době pandemie covidu-19 vybrána jako jedna ze čtyř mladých lidí z celého světa, kteří mohli sdílet svůj příběh s více než osmi miliony sledujícími, a to v rámci historicky prvního převzetí Instagramu královské rodiny.
Studenti ČVUT naučili drony komunikovat s letadly. Získali vesmírného Oscara
V Česku program DofE funguje 25 let a v současnosti ho poskytuje kolem 240 institucí, jako jsou školy, mládežnická centra, neziskové organizace a dětské domovy. Mladí lidé se do něj mohou zapojit i online.
Program nabízí zájemcům tři úrovně. Liší se podle délky trvání a obtížnosti. Zatímco bronzová úroveň trvá šest měsíců, stříbrná rok a zlatá 18 měsíců. Ve všech aktivitách si studenti zvolí vlastní cíl, na jeho naplňování potom dohlíží vedoucí DofE v centrech programu.
„Když byl program v roce 1956 zkušebně spuštěn, nikdo moc netušil, co z něj bude. Velmi rychle však uspěl a od té doby se stále rozšiřuje po celém světě,“ konstatoval již dříve princ Philip, který se podle informací na webu programu v DofE nadále angažuje.