Článek
Na rozdíl od jiných podobných olympiád je Evropská olympiáda experimentální vědy (European Olympiad of Experimental Science – EOES) kombinací tří přírodovědných disciplín: biologie, chemie a fyziky. Tomu podle hradecké vysoké školy odpovídá i tříčlenné složení týmů a charakter úloh.
Překážky ho nezastaví. Neslyšící student získal cenu Wernera von Siemense
„Úkoly olympiády jsou založeny na praktickém experimentování, jsou intelektuálně náročné a vyžadují velkou míru týmové spolupráce,“ popsal Jan Kříž z UHK, který působí i jako republikový koordinátor soutěže.
Do 17 let
Členové týmů se vybírají z vítězů národních kol předmětových olympiád, žádnému z nich v době konání nesmí být více než 17 let.
„Jedním z cílů těchto soutěží je právě rozvíjení mladých vědeckých talentů. K přípravě patří i soustředění či domácí úlohy,“ vysvětlil Kříž. Mnoho vítězů podle něj studuje později na prestižních univerzitách, mnohdy i v zahraničí, a věnují se vědecké kariéře.
Nejvíce uspěli Maďaři
Celkově se nyní nejvíce zadařilo studentům z Maďarska, jelikož na zlato dosáhly hned dva týmy z této země.
Vědcem na zkoušku už na střední. I letos Akademie věd nabízí studentské stáže
Příští rok bude celou Evropskou vědeckou olympiádu hostit právě univerzita v Hradci Králové. Členové tamní Přírodovědecké fakulty UHK, kde Kříž působí jako děkan, se podle jeho slov dlouhodobě angažují v péči o mladé přírodovědné talenty, zejména v oblasti fyziky.