Článek
Ostrovy Nové Guineje a Tichého oceánu jsou proslulé mimořádnou biologickou rozmanitostí, rostliny, hmyz a další organismy jsou zde však stále do značné míry neznámé.
To je případ i ostrova Bougainville, který leží na severním okraji Šalomounových ostrovů a patří Papui-Nové Guineji.
Většinu velkého ostrova se dosud nepodařilo biologicky prozkoumat kvůli jeho odlehlosti, složitému terénu i občanské válce.
Pronikli do izolovaných horských oblastí
Vědci pod vedením Milana Jandy z Entomologického ústavu Biologického centra pracovali na pěti lokalitách rozmístěných od pobřeží po vulkanický střed ostrova.
„Naším cílem bylo zdokumentovat diverzitu mravenců, kteří jsou podobně jako většina bezobratlých z tohoto ostrova zcela neznámí. Podařilo se nám proniknout do izolovaných horských oblastí s panenskými pralesy, což vyžadovalo několikadenní pochody přes prudké hřebeny a hluboká údolí,“ popsal Janda.
V horských oblastech nalezli mnoho unikátních druhů mravenců a dalšího hmyzu, vůbec poprvé se tak podařilo zdokumentovat jejich biologii a získat vzorky pro další genetické i jiné studie.
Vyjednávání s kmeny
Aby toho nebylo málo, ani příprava expedice nebyla snadná. Na většině ostrova je totiž podle Biologického centra AV ČR možné pracovat jen po dlouhodobém a pečlivém vyjednávání s místními kmeny.
Zdejší lidé se pak navíc významně podíleli na výzkumných aktivitách v terénu. Vědci rovněž úzce spolupracovali s místními komunitami na vzdělávací kampani a připravili doporučení pro ochranu místní fauny a flóry.
Mravenec hubící jiné mravence
Tým se také zaměřil na invazivní druhy rostlin a živočichů, které představují jednu z hlavních hrozeb křehkého ostrovního ekosystému. Je to například mravenec Wasmannia auropunctata, který je původně z Ameriky a na Bougainville způsobuje masivní vymírání původních druhů mravenců a dalších bezobratlých.
Ačkoli je na ostrově již 20 let, nepodniklo se nic proti jeho šíření a pro zmírnění následků na místní zemědělství a biodiverzitu.
„Zmapovali jsme výskyt tohoto problematického druhu a nyní pracujeme s místními obyvateli a organizacemi na tom, abychom omezili jeho šíření,“ řekl k tomu Janda.
Během následujících měsíců budou badatelé nasbírané údaje zpracovávat, mají rovněž v plánu zpřístupnit své výsledky veřejnosti a místním státním organizacím.
Vzorky hmyzu získané při expedici mají vytvořit první ucelený soubor, který je k dispozici pro systematické studium biodiverzity bezobratlých z daného ostrova.
Genetická data též poslouží k zodpovězení obecnějších otázek o evoluci a ekologii hmyzu na ostrovech. Třeba to, jak poznamenává česká Akademie věd, přinese i více žádoucí pozornosti k tomuto regionu.