Článek
Udělena byla i dvě zvláštní ocenění, a to pro nejlepší ženskou absolventskou práci a za překonání překážek při studiu. Vítězové si rozdělili finanční odměny v celkové výši jeden milión korun.
Rekordní ročník
Osmnáctý ročník Ceny Wernera von Siemense patřil mezi rekordní – přihlásilo se téměř 300 soutěžících z více než 20 českých vysokých škol. Oceněny byly letos zejména práce z oblasti chemie a chemické biologie.
Za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu si cenu odnesl tým doc. Ing. Vladimíra Šindeláře, Ph.D., z Masarykovy univerzity Brno. V kategorii o nejvýznamnější výsledek vývoje/inovace byl za software pro výpočet velkých soustav klíčů a zámků CyberCalc oceněn tým prof. Ing. Filipa Železného, Ph.D. z ČVUT Praha.
Byl vybrán i nejlepší pedagog
O titul nejlepšího pedagogického pracovníka letos soupeřilo 14 nominovaných. Palmu vítězství si odnesl vedoucí katedry řídicí techniky na Elektrotechnické fakultě ČVUT, prof. Michael Šebek, který je světově uznávaným a často citovaným odborníkem na teorii řízení.
Práce pomáhají hodnotit akademici
Tradiční soutěž o Cenu Wernera von Siemense pořádá společnost Siemens spolu s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. Záštitu nad udílením cen poskytuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstvo průmyslu a obchodu a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.
Dostat výsledky vědy z laboratoří do praxe
„Výzkum a inovace jsou investice do budoucnosti, musíme ale hledat cesty, jak dostat co nejvíce vědeckých výsledků z laboratoří a škol do praxe. Jsem rád, že firma Siemens prozíravě investuje do mladých českých mozků, a pomáhá tak sblížit výzkum s potřebami průmyslu," okomentoval výsledky soutěže Pavel Bělobrádek.