Hlavní obsah

Český astrofotograf vyfotil mlhovinu vzdálenou 650 světelných let

Novinky,

Astrofotograf Jan Veleba nasnímal tajemnou mlhovinu v souhvězdí Kéfea (Cefea). Toto souhvězdí bylo podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR dlouho fotograficky opomíjeno. Údajně tam nic není, avšak zachytit to, co „vlastně není“, není vůbec snadné. Veleba to po 52 hodinách expozice dokázal a ve vzdálenosti 650 světelných let zachytil mlhovinu „Dark shark“ neboli „Temný žralok“.

Foto: Jan Veleba, Česká astrofotografie měsíce - Česká astronomická společnost

Oceněný snímek pojmenovaný LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Článek

„U souhvězdí Kéfea se astronomové dlouho zaklínali větou: To je to souhvězdí, kde nic není, vlastně ani žádné jasné hvězdy,“ poznamenal Suchan.

Jenže právě tam, mimo Sluneční soustavu do souhvězdí bájného etiopského krále, manžela Kassiopei a otce Andromedy, namířil svůj dalekohled český astrofotograf Jan Veleba, aby zachytil téměř neviditelné krásy kosmu. Výsledný snímek zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost – a jeho fotografie se stala vítěznou za měsíc listopad.

„Focení probíhalo u obce Jezeřany-Maršovice v Jihomoravském kraji během mnoha nocí postupně od konce srpna až po konec října vždy, když nesvítil Měsíc a podmínky pro fotografování byly dobré,“ popsal fotograf svůj úlovek.

Jemný načervenalý nádech způsobuje vodík

Co na snímku vidíme? Jako cigaretový kouř vyfouknutý z úst se utváří obrovská mlhovina obsahující nejen prachové částečky o velikosti cigaretového prachu. Temný prach vzniká v chladných atmosférách obřích hvězd.

Tyto hmotné hvězdy mohou svým světlem o značné energii a rychlým hvězdným větrem ze svých zárodečných mračen vytvářet složité a krásné struktury. Jemný načervenalý nádech mlhoviny způsobuje rozptýlené světlo přítomného vodíku.

Hvězdář na Pardubicku zachytil průlet vesmírné stanice před Měsícem

Věda a školy

Přímo v oku „temného žraloka“ se nachází velmi fotogenická mlhovina s katalogovým označením LDN 1235. Podle vědců se zřejmě jedná o tzv. „ERE“ mlhovinu, tedy „Extended Red Emission nebula“.

ERE jsou galaktické temné mlhoviny nacházející se ve vysokých galaktických šířkách. Rozptylují modré světlo a jejich fluorescence se projevuje v širokém rozsahu červené části spektra.

Součástí temné mlhoviny jsou i jiné objekty, zejména pak dvě další, a to namodralé mlhoviny: VdB 149 a VdB 150. Jsou nasvěcovány hvězdami BD 72 1018 a HD 210806.

Související články

Výběr článků

Načítám