Článek
Vytvoření centra je reakcí na čipovou krizi, která nastala před třemi roky v době pandemie koronaviru. Tehdy se výroba čipů v Asii zpomalila a někde i zcela zastavila. Kvůli tomu pak stála výroba v mnoha evropských firmách – čipy jsou pro ně klíčové.
Pro srovnání: ve vozidle Porsche 911 z roku 1978 je osm čipů, v novém vozidle Škoda Enyaq je jich přes 8000.
Oblast vývoje a výroby čipů má vzrůst trojnásobně
„Svět je rozdělený. Vyspělé země se v něm přebíjejí s celními přirážkami. Česká republika v něm může uspět, pokud bude připravena na nové výzvy,“ uvedl Fiala při otvírání Českého polovodičového centra.
Jeho posláním bude koordinovat vývoj nových polovodičů, usnadnit jejich testování a propojit v této oblasti vědu a výrobní podniky.

Čipy jsou v podstatě ve všech technických zařízeních řízených počítačem. V jednom osobním autě jich může být až 8000.
V celé oblasti schází v Česku tři tisíce a v Evropě 50 tisíc odborníků, takže cílem škol bude připravit nové odborníky. VUT v Brně již na tuto poptávku loni v září zareagovalo otevřením studijního oboru, který je zaměřený právě na čipy a polovodiče.

Slavnostní otevření Českého polovodičového centra, které sídlí na Vysokém učení technickém v Brně.
Boj o čipovou nezávislost ČR i Evropy
Evropa, včetně ČR, se snaží být co nejvíce nezávislá na dodávkách těchto technologií z Asie. Premiér zdůraznil, že Česko podle odborníků patří k sedmi zemím v Evropě, kde se tato oblast slibně vyvíjí.
V Evropě se do oblasti polovodičů v současnosti investují velké částky. Například v Rožnově pod Radhoštěm má firma onsemi, se kterou brněnská technika úzce spolupracuje, v následujících letech postavit za 40 miliard korun továrnu na SiC technologie (technologie na bázi karbidu křemíku, které umožňují kvalitnější činnost polovodičů - pozn. red.), využívané například v autech.

V ČR se ročně vyrobí tři miliardy čipů.
„Pandemie covidu-19 jasně ukázala, jak zranitelná může být naše ekonomika při výpadku dodávek čipů z Asie, což narušilo celé dodavatelské řetězce. Proto je nezbytné rozvíjet vlastní kapacity,“ uvedl k otevření centra ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09).
V současnosti podniky v ČR vyrobí ročně přibližně tři miliardy čipů.

Na dodávce čipů je mimo jiné závislý automobilový průmysl.
Ženíšek vysvětlil, že nové centrum zajistí, aby se Česká republika stala vyhledávaným partnerem pro výzkum a inovace v oblasti polovodičů i pro klíčové vývojáře a průmyslové podniky ze zahraničí.