Hlavní obsah

Česko má prvního vědce ve vedení Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin

3:18
3:18

Poslechněte si tento článek

Olomouc

Rostlinný genetik David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR je v historii prvním Čechem, který byl zvolen do nejužšího vedení Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin (EUCARPIA). V prestižní funkci působí od počátku letošního roku.

Foto: Akademie věd ČR

Vědec David Kopecký z Ústavu experimentální botaniky AV ČR

Článek

EUCARPIA sdružuje na tisíc vědců a šlechtitelů z celého světa. Hlavním cílem asociace je přispívat ke šlechtění odolnějších rostlin a podporovat vědeckou a technickou spolupráci v této oblasti.

Kopecký byl zvolen do funkce nazvané president designate. Zastává klíčovou roli při koordinaci vědecké strategie asociace a spolupráce mezi jednotlivými sekcemi organizace. Funkci přebral po italské vědkyni Marii Ercolanové, která nově zastává post president executive a s Kopeckým tvoří tvůrčí tandem.

Za svůj hlavní cíl označil český odborník především širší zapojení mladých vědců do činnosti asociace a lepší využití jejich potenciálu ve výzkumu a šlechtění.

„Mladí kolegové přinášejí nové nápady i pohledy na problémy a nekonvenční přístupy. Umějí přemýšlet mimo zavedené rámce a mohou tak přispívat k průlomovým objevům. Myslím si, že investice do nastupující generace je investicí do budoucnosti vědeckého pokroku i šlechtění,“ uvedl Kopecký.

V dnešní době je klíčové vyšlechtit zemědělské plodiny, které si lépe poradí se změnou klimatu.
David Kopecký, vědec

Posledních pět let vede v asociaci sekci věnovanou pícninám a okrasným a užitkovým travám. Sám je expertem v oblasti výzkumu dědičné informace rostlin. Zabývá se především studiem mezidruhových kříženců trav a obilovin. V Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci vede výzkumnou skupinu.

Ve své práci klade důraz na genetiku a šlechtění hybridů, jako je festulolium, kříženec jílku a kostřavy, který je ceněný pro kombinaci vlastností obou rodičů – tedy výnos a kvalitu jílku a odolnost proti abiotickým stresům kostřavy.

Platforma spolupráce vědců a šlechtitelů

EUCARPIA vznikla v roce 1956 a sídlí v nizozemském Wageningenu. Zaměřuje se především na podporu výzkumu a inovací v oblasti šlechtění a výzkumu rostlin. Poskytuje zázemí pro spolupráci mezi vědci, šlechtiteli a dalšími odborníky, kteří usilují o zlepšení výnosů rostlin a jejich odolnosti vůči chorobám, škůdcům či klimatickým stresům.

„V dnešní době je klíčové vyšlechtit zemědělské plodiny, které si lépe poradí se změnou klimatu, aniž by se snižovaly výnosy,“ zdůrazňuje Kopecký.

V asociaci si podle něj mohou výzkumníci vyměňovat poznatky a metodiky ze všech oblastí šlechtění a genetického výzkumu a spolupracovat na výzkumu konkrétních rostlin. Jelikož se jedná o platformu, která propojuje vědce se šlechtiteli, mohou se nejnovější poznatky dostávat rychleji do praxe, tvrdí.

„Zvyšuje se tak efektivita vývoje odolných odrůd,“ uzavřel vědec.

Výběr článků

Načítám