Hlavní obsah

Česko by mělo kosmickým aktivitám věnovat velkou pozornost, řekl Pavel na festivalu

Praha

Česko by podle prezidenta Petra Pavla mělo kosmickým aktivitám věnovat velkou pozornost. Je v nich potenciál pro mezinárodní spolupráci, prohlásil v pondělí při slavnostním zahájení festivalu kosmických aktivit Czech Space Week v Praze. Kosmické technologie podle Pavla zasahují do téměř všech částí lidského života, bez nich by například předpovědi počasí před zářijovými povodněmi byly méně přesné.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Prezident Petr Pavel zahájil 7. ročník festivalu kosmických aktivit Czech Space Week a konferenci České uživatelské fórum Copernicus a dálkový průzkum Země.

Článek

Kosmický výzkum Pavel zároveň považuje za obor s vysokou přidanou hodnotou. ČR má podle něj v této oblasti co nabídnout. „Vidím velkou perspektivu,“ uvedl.

Přestože pro mnoho lidí jsou kosmické aktivity podle Pavla vzdálené, bez nich je život v podstatě nepředstavitelný.

„Například jenom povodně, kterým jsme čelili před několika měsíci, a teď vidíme ty dopady znovu ve Španělsku. Pokud bychom neměli tak přesná data ze satelitního průzkumu, tak zřejmě i předpovědi našeho hydrometeorologického ústavu, odhady, kam až povodně budou sahat, by byly mnohem méně přesné, a škody by byly výrazně větší, a to i na životech,“ popsal prezident.

Blíží se katastrofa, varovali dopředu španělští meteorologové

Evropa

Spolu s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) Pavel také vyzdvihl účast českého stíhacího pilota Aleše Svobody ve vesmírném programu Evropské kosmické agentury (ESA).

„Pokud se to podaří dotáhnout do konce, tak to bude velká prestiž pro ČR,“ dodal Pavel.

V listopadu 2022 ESA představila nový tým astronautů pro vesmírný program. V hlavním týmu astronautů jsou dvě ženy a tři muži, kteří budou zaměstnanci agentury. Svoboda je spolu s dalšími deseti lidmi v rezervním týmu, jsou tedy k dispozici jako náhradníci po případném odchodu někoho ze základního týmu.

Budoucí astronaut Svoboda zahájil výcvik. V novém animovaném příběhu mezitím bere děti do vesmíru

Věda a školy

Kupka pak zmínil, že např. na evropské raketě Ariane 6 je i česká vlajka. „Je to víc než jen cesta do vesmíru, jde o to, abychom dokázali zvednout větší vlnu zájmu o kosmické aktivity,“ řekl.

Přesto ale Česko potřebuje více studentů v technických a přírodovědných oborech, uvedl. „Potřebujeme to jako sůl. Potřebujeme to proto, aby, mimo jiné, měl na všechny ty vědecké týmy a společnosti, které se věnují kosmickému průmyslu, kdo navazovat,“ zdůraznil.

Věří, že právě festival Czech Space Week lidem tyto aktivity lépe vysvětlí a přiblíží. Kosmický výzkum totiž podle něj umožňuje i sledování klimatických změn či světelného znečištění. Důležitý je ale také pro zemědělství a dopravu.

Propagace „české cesty do vesmíru“ už polyká miliony

Domácí
  • Vláda na konci letošního srpna schválila zajištění podpory vesmírných aktivit v Česku přes rámcový projekt ESA i po roce 2025. Projekt ESA má pomoct s realizací národního projektu Česká cesta do vesmíru, který spočívá v propojení firem, výzkumu vesmírných technologií a vzdělávání. Neslouží k financování letu Svobody do vesmíru. Na kosmických aktivitách se podle premiéra Petra Fialy (ODS) v červnu podílelo přibližně 150 českých firem, start-upů a akademických institucí.

Týdenní festival a různé konference

Co se dále týká aktuální akce Czech Space Week, jedná se již o sedmý ročník tohoto festivalu kosmických aktivit. Ve Fantově budově na pražském hlavním nádraží ho nyní zahájil kromě Pavla s Kupkou i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jednotlivé akce festivalu jsou zaměřené nejen na odborníky a firmy, ale i na širokou veřejnost. Festival potrvá do 10. listopadu.

Na stejném místě na zahájení festivalu navazuje dvoudenní konference České uživatelské fórum Copernicus a dálkový průzkum Země.

Konference bude účastníky informovat o programech, které připravuje Evropská vesmírná agentura (ESA). Část programu se zaměří také na dálkový průzkum Země Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nebo na využití pozorování Země v praxi.

Pro montáž vesmírného radaru vybudovali v Brně dokonale čisté prostory

Věda a školy

Jednou z hlavních akcí je také konference Space2Business, která se koná v úterý a ve středu v Černínském paláci v Praze. Je to průmyslová akce s veletrhem kosmických firem, informativními přednáškami a cílenými setkáními mezi různými firmami a výzkumnými institucemi. Cílem je podpora podnikání v kosmickém průmyslu a tvorba nových obchodních partnerství.

Akce Space4Women, která se uskuteční ve středu na Vysokém učení technickém v Brně, představí kosmický sektor z pohledu žen a bude se snažit motivovat ženy k práci ve vesmírném průmyslu. V brněnské hvězdárně se v pátek uskuteční veletrh pracovních příležitostí pro studenty a mladé profesionály pod názvem Příští zastávka vesmír.

Vědci budou s družicemi komunikovat z nového centra v pražských Letňanech

Věda a školy

Pro veřejnost bude v sobotu otevřený Astronomický ústav Akademie věd ČR či Fakulta strojní Českého vysokého učení technického v Praze.

Část programu se uskuteční také v Národním muzeu, v Lannově vile v Praze‑Bubenči, v pražském kině Pilotů, ve vědecko-zábavním centru iQLANDIA v Liberci nebo v muzeu vědy Pevnost poznání v Olomouci.

  • Czech Space Week letos pořádá ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest, Akademií věd ČR, pražskou a brněnskou hvězdárnou a planetáriem. Festival se zaměřuje na popularizaci vědy, informuje o přínosech kosmických aktivit nebo nejnovějších technologiích a možnostech zapojení výzkumných organizací a firem do kosmického výzkumu.

Tento týden se rovněž koná celorepubliková akce Týden Akademie věd ČR.

Česko ožívá vědou, startuje festival Týden Akademie věd ČR

Věda a školy

Výběr článků

Načítám