Článek
Vyplývá to z unikátního celosvětového průzkumu AXA Retirement Scope 2008, který zjišťuje každoročně názory na důchodový věk. Zkoumá pohledy na tuto problematiku jak u ekonomicky aktivních jedinců, tak i důchodců. Z výsledků pro Českou republiku vyplývá, že muži a ženy prožívají a vnímají důchod odlišně.
Čeští muži trpí pocitem nudy v důchodovém věku více než ženy. To si myslí 49 % důchodců a dokonce 54 % pracujících lidí. Že nuda po odchodu ze zaměstnání ohrožuje spíše ženy se domnívá jen 9 % penzistů a 17 % ekonomicky aktivních. Podle zbytku respondentů není pocit nudy v důchodu závislý na pohlaví.
Zajímavé přitom je, že samotní muži svou „důchodovou nudu“ nevnímají zdaleka tak vyhraněně jako jejich protějšky. Na rozdíl od 63 % důchodkyň totiž jen 32 % českých důchodců – mužů uvedlo, že jde o typicky mužský problém.
Ženy snáší důchod lépe psychicky, hůře ekonomicky
Menší pocit nudy u žen souvisí s tím, že jsou na důchod lépe psychicky připraveny než muži. S tím souhlasí 57 % pracující populace a 46 % lidí v důchodovém věku. Pouze 16 % pracujících i penzistů vnímá jako lépe psychicky připravené muže.
Podle 53 % ekonomicky aktivních jsou navíc ženy v důchodu společensky aktivnější než muži, opačný názor má jen 17 % pracujících. To potvrzují i zkušenosti penzistů, z nichž 46 % také označilo ženy v důchodu jako společensky aktivnější pohlaví.
Z výsledků průzkumu AXA Retirement Scope 2008 rovněž vyplývá, že finanční situace v důchodu představuje problém spíše pro ženy. 44 % pracujících Čechů očekává, že muži budou na důchodový věk lépe finančně připraveni než ženy, 21 % tvrdí opak. U současných důchodců není rozdíl ve finanční připravenosti až tak dramatický.
Podle 36 % z nich jsou na tom lépe muži, podle 26 % penzistů jsou na důchod lépe finančně připraveny ženy. Názory můžu a žen se přitom v této souvislosti téměř neliší.