Hlavní obsah

České školy v zahraničí chtějí mít možnost nabízet oficiální výuku na dálku

Praha

České školy v zahraničí by uvítaly, kdyby se do jejich výuky mohly zapojovat děti i na dálku. Distanční vzdělávání v době covidu-19 umožnilo účastnit se ve výuce češtiny i žákům z odlehlejších míst ciziny, nyní už tento způsob vzdělávání ale český stát oficiálně neuznává, a řada českých dětí tak přišla o možnost dostat i v zahraničí české vysvědčení.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Na konferenci českých škol v zahraničí to v pondělí na ministerstvu zahraničních věcí řekla předsedkyně spolku Česká škola bez hranic Lucie Slavíková-Boucher.

Zachovat povinný druhý cizí jazyk na základní škole? Debata pokračuje

Domácí

Ministerstvo školství by podle Svatopluka Pohořelého, vedoucího oddělení základního vzdělávání na školském resortu, chtělo do budoucna upravit zákon tak, aby výuka na dálku byla v některých případech možná.

Vzrostl počet žáků

Díky výuce online v době opatření proti epidemii covidu-19 podle Slavíkové-Boucher v některých českých školách v zahraničí velmi vzrostl počet žáků. Jmenovala např. školu v Londýně, kde se v češtině vzdělává nejvíc dětí.

To, že se nyní online výuka v souladu s českým zákonem už neposkytuje, ale podle ní některé vylučuje, protože třeba bydlí daleko.

Přísné známky snižují cíle dětí ve vzdělávání i pracovní kariéře, tvrdí studie

Věda a školy

I když jim školy mohou dál poskytovat výuku online, jde už o neoficiální aktivitu, při které děti zůstanou bez vysvědčení, jak vysvětlila Slavíková-Boucher.

Systém se ověřuje

Pohořelý připomněl, že MŠMT už dříve začalo v základních a středních školách v Česku ověřovat, za jakých podmínek by mohla být distanční výuka běžně výhodná. Až parametry ujasní, chtěl by je úřad zařadit do školského zákona, aby se výuka na dálku mohla využívat.

Týkalo by se to pak nejen škol v ČR, ale i v zahraničí. Dodal, že ověřování systému by mělo skončit příští rok.

MŠMT chce do budoucna umožnit kombinaci výuky ve škole a doma

Věda a školy

Děti žijící v zahraničí podle Slavíkové-Boucher narážejí i na další problémy v souvislosti s českým školským systémem. Potíž podle ní mají třeba tehdy, když chtějí po návratu do Česka studovat střední školu. Pokud se žák aspoň čtyři roky v posledních osmi letech vzdělával v zahraničí, má právo na úpravu podmínek u maturitního testu z češtiny.

To ale podle Slavíkové-Boucher jako úleva často nestačí. Rodiče podle ní často odrazují i podmínky přijímacích zkoušek, a zůstávají proto s dětmi raději nakonec v zahraničí. Česko tak podle ní přichází o schopné lidi. Podotkla, že většina žáků českých škol v zahraničí jsou čeští občané a stát by se o ně měl zajímat.

Výuka na dálku covid přežila

Věda a školy

Podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka se počet českých škol bez hranic zvyšuje. Ve světě jich je nyní až 130, přičemž první vznikla před zhruba 20 lety v Paříži, připomněl. Do těchto škol chodí v současnosti asi 3800 žáků.

Největší česká škola v zahraničí je v Londýně. „Od roku 2009 do roku 2021 tam školou prošlo 2470 žáků a asi 1000 žáků je tam zapojeno do aktivity online,“ uvedl.

Školy: Uznejme běžencům online výuku

Domácí

Ministerstvo zahraničí dává podle Smolka na podporu českého školství v cizině 18 milionů korun. Z rozpočtu ministerstva školství na ně jde 6,4 milionu, zatímco v roce 2011 to bylo 2,1 milionu, jak doplnil náměstek resortu školství Václav Velčovský. Úřad podle něj nyní podporuje 43 českých škol v zahraničí.

Související články

Výběr článků

Načítám