Článek
Snímek hory K-2 – mimochodem nejvyšší hory Pákistánu – byl pořízen letos 9. srpna, snímek Budapešti pak 22. srpna. Zástupci VZLÚ o tom informovali nyní.

K2, 9. srpna 2023
Díky zapojení VZLÚ do celosvětové sítě pozemních stanic SatNOGS je možné kontinuálně sledovat telemetrická data družice na veřejně dostupné webové stránce.
Data jsou sbírána z více než padesátky stanic rozmístěných po celém světě.
Podívejte se na další snímky z družice VZLUSAT-2! 🛰️📷😀Tentokrát je na nich hlavní město Maďarska Budapešť a druhá nejvyšší hora světa K2. 👉https://t.co/KQdS8Oge9k pic.twitter.com/ie0hYgxxiO
— VZLÚ (@VZLUcz) September 14, 2023
VZLUSAT-2 navazuje na satelit VZLUSAT-1, který se po téměř šesti letech fungování na zemské orbitě stal nejdéle fungující českou družicí vůbec. V atmosféře shořel letos v červnu, komunikoval do posledního dne – poslední záznam byl z 6. června.
Družici VZLUSAT-2 vynesla do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska loni v lednu.
Hlavním cílem mise je ověřit technologie dálkového průzkumu Země, na palubě má proto mj. dvě kamery pro pozorování planety. Jedna pořizuje fotografie s širokým záběrem o velikosti 500 x 400 kilometrů, druhá je určena pro detailní snímky oblastí 30 × 20 km.
Družice VZLUSAT-2 slaví rok na oběžné dráze. 🛰🪐Za tu dobu (mimo jiné) pořídila i snímky například Prahy, Orlíku, nebo Alp. Je jedinou družicí postavenou v ČR, která dokáže pořídit fotografie Země s vysokým rozlišením. 👉 https://t.co/wFGwIr7hHU
— VZLÚ (@VZLUcz) January 13, 2023
👉https://t.co/8AfxCrtWYr pic.twitter.com/pVmDZaQFas
VZLUSAT-2 dříve poslal i fotky Česka ve vysokém rozlišení – VZLÚ je zveřejnil letos v lednu, když aparát slavil rok na oběžné dráze
Další kosmické projekty
Do budoucna připravuje VZLÚ také další vesmírné projekty. Jedním z nich je družice AMBIC (Ambicious Czech Satellite), díky které by Česko mělo získat nezávislost při pořizování obrazových dat na informacích z komerčních satelitů.
Dalším plánovaným projektem je program QUVIK (Quick Ultra-Violet Kilonovae Serveyor), jehož cílem je připravit první český vesmírný dalekohled. Aparát má sledovat srážky neutronových hvězd, případně neutronové hvězdy a černé díry.
Dalekohled také umožní pozorování exoplanet – planet obíhajících kolem jiných hvězd, než je Slunce.