Hlavní obsah

Češi přispívají do evropské genové databáze ohrožených druhů, zaměřují se hlavně na houby

Praha

Vědci se snaží vytvořit genovou databázi ohrožených druhů živočichů, rostlin a hub. Na projektu se podílejí i výzkumníci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Konsorcium Evropského referenčního genomového atlasu (EGRA) se pokouší vytvořit genomy 98 ohrožených organismů.

Foto: Petr Baldrian

Tlející dřevo v přirozených lesích je významným prostředím, na němž se vyskytuje řada ohrožených druhů hub, a to včetně plstnatce bukového (Spongipellis delectans).

Článek

Genom je označení pro veškerou genetickou informaci uloženou v DNA a Češi se ve studii zaměřili zejména na analýzu genomů přehlížených druhů hub.

EGRA má zahrnovat většinu evropských eukaryotních, tedy mnohobuněčných, organismů. Cílem projektu je porozumět biologii ohrožených druhů a získané informace využít v praxi.

„Sekvenace genomů hub byla dosud vedena snahou podchytit druhy s potenciálním využitím v průmyslových technologiích nebo ty významné pro fungování ekosystémů, zapomínalo se ale na houby ohrožené vyhubením. Náš ústav upozornil, že na rozdíl od obratlovců jsou ohrožené houby z hlediska genomiky neoprávněně mimo střed zájmu, přestože právě porozumění jejich biologii by nám mělo napovědět, jak pro ně vytvořit vhodné podmínky,“ uvedl vedoucí projektu z Mikrobiologického ústavu AV ČR Petr Baldrian.

Amatérský mykolog objevil na Pálavě houbu, která má růst jen v Severní Americe

Věda a školy

Vědci zkoumali například plstnatce bukového

Jedním ze zkoumaných druhů hub byl například plstnatec bukový, který vzácně roste na mrtvém i živém bukovém dřevě. Genom tohoto druhu dává vědcům naději, že se podaří najít strategii pro jeho ochranu.

„Sekvenace genomu této houby má z hlediska biologie spíše omezený význam. Máme ale jedinečnou možnost srovnání s genomy dalších dřevokazných hub, kterých je k dispozici několik set, a toto srovnání by nám mělo napovědět, proč je tento ikonický druh houby vzácný a proč ze středoevropských lesů ubývá,“ popsal Baldrian.

Získané poznatky z projektu umožní navrhovat opatření, která mohou významně přispět k ochraně ohrožených druhů hub.

„V rámci konsorcia ERGA budeme jistě pokračovat ve studiu genomů dalších ohrožených druhů hub, abychom na základě analýzy mohli doporučit opatření pro jejich ochranu, například drobné úpravy hospodářského využití lesa. Prostřednictvím ERGA chceme být ‚advokáty‘ studia hub, které jsou z hlediska ochrany často opomíjeny,“ dodal Baldrian.

Výsledky projektu publikoval v souboru výzkumných článků časopis npj Biodiversity.

Kudlanka i zápřednice. V přírodě Krkonoš najdeme druhy a jevy, které se tam dříve nevyskytovaly

Věda a školy

SOS Krajina: Člověk v tísni spouští sbírku na záchranu české přírody

Věda a školy

Výběr článků

Načítám