Článek
Podle vedoucího české expedice Bárty nález chrámu dokazuje unikátní stavební a náboženské aktivity Ramesse II. v memfidské oblasti. Jde dosud o jediný archeologicky doložený chrám tohoto panovníka na sakkárské a abúsírské nekropoli.
Do komplexu o rozměrech 32 x 51 metrů se vstupovalo širokým pylonem z nepálených cihel. Za ním se nacházelo rozlehlé nádvoří, ze kterého bylo možné pokračovat do kamenného dvora a do dvou skladištních staveb, které uzavíraly pravou a levou stranu komplexu, uvádí egyptologický ústav.
Ze zadního konce dvora se vstupovalo do vyvýšené kamenné svatyně, jejíž zadní část byla rozdělena na tři paralelní místnosti. Pozůstatky této budovy byly překryty množstvím písku a kamenných úštěpů, z nichž mnoho neslo fragmenty malovaných reliéfů.
Kult Slunce
Nálezy podle českých egyptologů znamenají neocenitelný zdroj informací nejen pro rekonstrukci výzdobného programu svatyně, ale také pro určení funkce a datování celého komplexu. Chrám navíc velmi přesně odpovídá státní ideologii Ramesse II. a místním tradicím, zaměřeným na kult slunečních božstev, jako je Re, Amun a Nechbet.
Česká egyptologie pravidelně poutá pozornost svými archeologickými objevy, při výzkumu staroegyptské civilizace už dosáhla jedinečných objevů. Ústav, jehož profesoři přednášejí doma i v zahraničí včetně elitních univerzit v USA, ve světě prosadil v 80. letech uznávaný egyptolog Miroslav Verner.