Článek
V rámci průzkumu jen třetina dotázaných uvedla, že považuje současnou ekonomickou situaci za příznivou pro založení a fungování vlastní živnosti či podnikání. Česká ekonomika však loni rostla o 4,5 procenta a podle analytiků by měl růst pokračovat i letos, ačkoliv zřejmě kvůli postupnému vyčerpání kapacit zpomalí.
Nesrozumitelná legislativa
Za problém při podnikání Češi považují legislativu, která podnikatelům mnohdy komplikuje práci. Systém legislativy kolem podnikání považuje za lehce srozumitelný 28 procent lidí.
„Zřejmě se ale jedná o celoevropský problém, neboť podobný výsledek průzkum ukázal i ve velké částí zemí Evropské unie,“ uvedla agentura.
Zhruba čtvrtina Čechů také uvedla, že je v podnikání ochotna riskovat své selhání. V evropském i celosvětovém průměru jsou lidé odvážnější, tento poměr se pohybuje nad 40 procenty.
Odvážnější mladá generace?
Soukromé podnikání 54 procent lidí vnímá jako lákavou možnost pracovní kariéry (byť to samozřejmě neznamená, že se o to pokusí), což platí zejména u mladších a vzdělanějších lidí.
„Jistou roli hraje fakt, že mladá generace je jazykově vybavenější a má potřebné znalosti technologií. Navíc zde máme stále více úspěšných start-upů (nově vznikajících firem), jež vyrostly z malých firem do mezinárodního významu. Tyto společnosti tvoří důležité příklady toho, že podnikání je zajímavá alternativa k běžnému zaměstnání,” konstatoval Martin Lukeš z katedry podnikání Vysoké školy ekonomické v Praze.
Podle letošního šetření Hospodářské komory a Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace mezi 2539 studenty upřednostňují po studiu podnikání dvě pětiny současných vysokoškoláků. I oni se však obávají neúspěchu. [celá zpráva]
Vrátíme-li se k průzkumu pro Amway, lidé zároveň vyjadřují mírnou nedůvěru k českému vzdělání. Méně než polovina (45 procent) z nich si myslí, že české vzdělávání přispívá k získání potřebných podnikatelských znalostí a dovedností.
Průzkumu se v ČR zúčastnilo 1007 lidí. Na stejné otázky pak odpovídalo celkem 49 tisíc respondentů ve 44 zemích.