Článek
Cermat spolu se Senátem oceňuje studenty s excelentními výsledky v obtížnější matematice od roku 2017. Ke státním maturitním zkouškám letos v květnu se podle Cermatu přihlásilo poprvé 71 766 středoškoláků, tedy o 2,4 procenta víc než loni.
Čestné uznání si převzalo deset chlapců. Mezi oceněnými jsou mj. Filip Brada z Gymnázia Třebíč, Adam Červenka a Jakub Koňárek z Gymnázia Brno na třídě Kapitána Jaroše 14 či Adam Šulc z pražského Gymnázia Špitálská. Některé výborné matematiky doprovodili na slavnostní ceremoniál jejich učitelé, kteří žáky ke zkoušce připravovali.
Studenti, kteří zvládli zkoušku s excelentními výsledky, míří v novém školním a akademickém roce často na vysokoškolské obory technického, přírodovědného a ekonomického zaměření, jako jsou např. matematika, fyzika a informatika.
Přes 9000 maturantů se potýká s podzimním termínem zkoušky
Zkouška s názvem Matematika rozšiřující navázala v roce 2021 na zkoušku Matematika+, která se konala od roku 2014. Jde o nepovinnou zkoušku ze středoškolského učiva, která je součástí společné části maturitní zkoušky. Vznikla na podporu matematického, technického a přírodovědného vzdělávání.
Možnost jednorázového stipendia
Zkouška podle Cermatu odpovídá požadavkům vysokých škol, na nichž je výuka matematiky součástí studijních programů.
Mnohé univerzity v Česku nyní výsledky z náročnější matematiky zohledňují v přijímacím řízení. Některé vysoké školy nebo jejich fakulty pak přijatým žákům, kteří v obtížnější maturitě z matematiky dosáhli výborných výsledků, poskytují jednorázová stipendia.
Patří k nim např. některé fakulty Českého vysokého učení technického v Praze, jak už dříve řekla mluvčí univerzity Kateřina Veselá.
Státní maturita je podle zákona povinná z českého jazyka a literatury, druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. Letos se maturity konaly od 2. do 4. května. Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z češtiny a cizích jazyků se přesunuly na úroveň škol.