Článek
Vyslání astronauta by mělo na sebe navázat další aktivity i soukromých firem, vědeckých institucí, aby se mise stala tématem, o kterém se bude diskutovat. Vzbudit by mělo i zájem o studium technických oborů.
Kupka chce zapojit do záměru všechny aktivní české firmy, které spolupracují se světovými firmami zapojenými v oblasti vesmírného průmyslu a na vývoji kosmických technologiích. Česko má v tomto směru podle ministra čím se pochlubit.
„Chceme všechny ty síly dát dohromady a zároveň vytvořit podmínky pro to, aby se ve výhledu pěti let opravdu mohla zrealizovat česká mise do vesmíru, ale dokázala s sebou spojit další aktivity i soukromých firem, vědeckých institucí,“ uvedl.
Maďarsko plánuje vyslání druhého muže do vesmíru
Efekt v zájmu o technické vzdělávání je patrný ve státech, kde se vesmírnému programu intenzivně věnují.
„Můžeme vycházet ze zkušeností Francie, Maďarska, Polska, Švédska a celé řady dalších evropských států, kde se tou cestou vydali a vyhodnotili to jako velmi dobrou investici,“ doplnil ministr.
Aleš Svoboda se zatím nedočkal
Záměr Kupka představí na půdě Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR. Pro projekt zřídil tým pod koordinací ředitele Odboru kosmických aktivit a nových technologií ministerstva Václava Kobery.
Český astronaut do vesmíru nepoletí. Nejsou peníze
Akce se ve čtvrtek zúčastní také člen záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury (ESA) Aleš Svoboda.
Loni v prosinci Česko oznámilo, že nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého astronauta Svobodu s tím, že na krátkodobou misi nejsou peníze. Její cena by činila 60 milionů dolarů (1,35 miliardy korun).
Záměr s velkou sumou zatím nepočítá. Podle Kupky nevyžaduje významný zásah do letošního rozpočtu ani rozpočtu na příští rok.