Článek
Podle webu Spaceflight Now měl horní stupeň Persei provést sérii motorových zážehů, aby se dostal na oběžnou dráhu kolem geostacionární výšky, tj. zhruba 36 tisíc kilometrů nad zemským povrchem. Počáteční zážeh motorů, který měl dostat stupeň Persei na „parkovací” oběžnou dráhu, se uskutečnil bez problémů, ale zbývající zážehy potřebné k dosažení vyšší dráhy nebyly provedeny.
První dva stupně tedy vynesly raketu na nízkou oběžnou dráhu. Třetí stupeň nejdřív provedl úspěšný první zážeh, ale když měl posilovač jménem Persei začít pracovat podruhé, aby se dostal i s nákladem na správnou orbitu, objevila se technická závada a systém přestal fungovat.
Čínská raketa se zřítila do Indického oceánu
Horní stupeň Persei s pravděpodobně stále připojenou 2,4tunovou maketou družice byl např. nedávno pozorován na nízké oběžné dráze ve výšce mezi 177 km a 200 km, což je podle údajů amerického vojenského monitorování značně pod normou, upozornil server The Science Times.
Dopady trosek se čekají „každou chvíli”
Experti vypočítali, že konstrukce začne padat z oblohy nejspíš ve středu 5. ledna. Většina struktury by měla shořet v zemské atmosféře, ale některé části ve čtvrtek dopadnou někam na Zemi, pravděpodobně do Tichého oceánu.
Francouzský astronom Joseph Remis odhaduje, že horní stupeň vstoupí do zemské atmosféry již ve středu zhruba v 19:23 SEČ plus minus dvě hodiny.
Update: obj. 50505 IPM 3/PERSEY decay prediction: January 05, 2022 UTC 18h23mn ± 2h. pic.twitter.com/HlHDttf9fE
— Joseph Remis (@jremis) January 5, 2022
Raketa každopádně odstartovala 27. prosince bez problémů, a to i s falešným nákladem, který měl simulovat hmotnost satelitu, což tehdy kvitoval i šéf ruské vesmírné korporace Roskosmos Dmitrij Rogozin. Třístupňová raketa se vznesla koncem prosince z kosmodromu Pleseck na severu evropské části Ruska. Technické potíže se ale objevily brzy.
Musk odmítá, že jeho satelity zabírají místo na orbitě. Vejdou se tam desítky miliard družic, tvrdí
Šlo o třetí zkušební let nosiče schopného dopravit do vesmíru více než 20 tun nákladu, který byl podle agentury Interfax několikrát odložen. První test se uskutečnil již v prosinci 2014, přestože byl úspěšný, plnému nasazení nové rakety do provozu zabránila řada problémů. Druhý se uskutečnil loni v prosinci.
Rusko provedlo třetí zkušební start těžké rakety Angara-A5
Nosič Angara-A5 je první raketou svého druhu vyrobenou v Rusku od rozpadu SSSR. Nahradit má starší rakety Proton. Její vývoj zpozdily mj. technické problémy, včetně předloňského zjištění závady motorů, jež by podle odborníků mohly raketu během letu zničit. Ke zpoždění přispěl i korupční skandál v ruském vesmírném programu v souvislosti s budováním kosmodromu Vostočnyj.