Článek
Přelom let 2004 a 2005 byl pro obyvatele ostrova Simeulue vskutku neúprosný. Nejdříve tam udeřilo 26. prosince tsunami a posléze tam, skoro přesně o tři měsíce později, došlo k extrémně silnému zemětřesení o síle 8,6 stupně Richterovy stupnice. A ano, i to způsobilo menší, třímetrové tsunami, které napáchalo znovu značné škody.
O tom, jakým obdobím si ostrov procházel, svědčí i příběh tamějšího letiště Lasikin ležícího ve 20tisícovém městě Sinabang. To bylo při prosincovém tsunami vážně poškozeno a při následném zemětřesení o tři měsíce později už pak zcela zničeno.
Znovu obnoveno bylo až v prosinci 2017. Místní mají ale obdivuhodnou náturu. Na všech prožitých hrůzách hledají i něco pozitivního.
Před 20 lety utíkal ulicemi před tsunami, dnes šije českým turistům obleky na míru
Psal se rok 1907, když udeřilo Sumaterské zemětřesení o síle okolo osmi stupňů Richterovy škály, které také vyvolalo následné tsunami. To, mimo jiné, silně udeřilo právě i na ostrově Simeulue.
Tato událost jednou provždy zapsala do DNA místních obyvatel slůvko „Smong“, kterým označují extrémně vysoké vlny či právě tsunami. Slůvko Smong se stalo pevnou součástí zdejšího slovníku, což pomohlo o bezmála sto let později zachránit mnoho životů.
Smong se stal po onom roce nejpopulárnější děsivou historkou, která se vyprávěla dětem. Vzpomínku na hrozivé události roku 1907, kdy mnoho lidí zemřelo a stovky domů byly zničeny, se v populaci podařilo udržet právě díky předávání příběhu z generace na generaci.
Přeživší katastrofy vyprávěli příběh svým dětem a varovali je před znaky příchodu Smongu pro případ, že by k tomu ještě někdy mělo dojít. A tak se příběh předával dále. Jak důležité to bylo, se ukázalo nejdříve 26. prosince 2004, poté ještě i 28. března 2005.
V uších mu zněla slova babičky
Když udeřila v uvedených dnech ona silná zemětřesení, místní na nic nečekali a při pohledu na ustupující vodu od břehů za křiku „Smong! Smong!“ hromadně utíkali do vnitrozemí. Ke ztrátám na životech sice došlo, ale v naprosté většině prý v přímém důsledku zemětřesení, a nikoli vln tsunami, které měly stát spíše za jednotkami obětí.
Desetiletá dívenka zachránila při tsunami 100 lidí. Učili jsme se o tom v zeměpise, řekla skromně
„Obětí mohlo být daleko více, kdyby nebylo příběhu o Smongu, který nám předali naši předkové. Všechna varovná znamení seděla. Když udeřilo zemětřesení, okamžitě mi legenda o Smongu vyvstala v hlavě a jako bych všude okolo slyšel hlas své babičky: ‚Po zemětřesení sleduj moře. Pokud začne voda ustupovat, přijde Smong. Nečekej ani vteřinu, utíkej jako o život,‘“ popsal v článku publikovaném v roce 2005 Mezinárodní federací společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce tehdy 49letý ředitel místní školy Jairman.
Jde přitom jen o jeden z mnoha působivých příběhů, které události před 20 lety přinesly. Mnoha lidem jistě uvázl v hlavě také příběh tehdy desetileté Britky Tilly Smithové, která v thajském Phuketu rozpoznala znaky blížícího se tsunami, a i díky pomoci svého otce pomohla zajistit vyklizení pláže, na které bylo asi sto osob.
Znalosti, které prý získala od svého zeměpisáře, zachránily jí, její rodině a všem ostatním na pláži život.
TSUNAMI 26. 12. 2004
V prosinci přesně před 20 lety došlo v Indickém oceánu k silnému zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo 30 kilometrů pod mořským dnem u severního cípu indonéského ostrova Sumatra. Zemětřesení vyvolalo tsunami, která si vyžádala na 230 000 obětí včetně turistů, kteří v oblasti trávili sváteční období.
Při příležitosti tohoto výročí jsme se letos vypravili do Indonésie a Thajska, zemí těžce zasažených touto událostí, abychom vám mohli ještě jednou přiblížit chvíle, které před 20 lety otřásly světem. Zastavili jsme se i v africké Keni, abychom mohli názorně ukázat, že nešlo pouze o lokální, ale skutečně celosvětovou událost.
Posbírali jsme i několik rozhovorů a připomeneme sérii ikonických příběhů, které před dvaceti roky obletěly svět. To vše si budete moci přečíst na stránkách Novinek během letošního prosince pro připomenutí zatím největší přírodní katastrofy 21. století.
Pokud byste si měli z naší série vybrat jen jeden další článek a cestujete, přečtěte si, jak můžete poznat příchod tsunami a jak máte v takový moment postupovat. Věříme, že to nebudete nikdy potřebovat, ale jde o něco, co by měl znát každý člověk, který sem tam vycestuje do světa.