Hlavní obsah

Budoucí astronaut Svoboda zahájil výcvik. V novém animovaném příběhu mezitím bere děti do vesmíru

Brno

Jak často chodí astronauti na záchod, to, že jedí z pytlíků anebo že spí připoutáni u ventilátorů, prozrazuje v novém animovaném příběhu záložní astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Aleš Svoboda. Zatímco se připravuje v Kolíně nad Rýnem na let do vesmíru, děti se mohou na jeho misi pomyslně vydat již nyní. Dozvědí se, že na ni potřebuje i plínky.

Aleš Svoboda vypráví o tom, co jej při cestě do vesmíru čekáVideo: Hvězdárna a planetárium Brno

Článek

„Jak je to ve vesmíru s hygienou a chozením na záchod, to je při mých setkáních s dětmi jedna z nejčastějších otázek. Tak proč jim nevysvětlit, jak vlastně technicky funguje nejdražší toaleta na Zemi a na její oběžné dráze,“ řekl Svoboda Novinkám.

Animovaný příběh má zhruba čtrnáct minut, vystupuje v něm jako kreslená postavička, celý jej namluvil a je na youtubu.

Zvířata na oběžné dráze

Příběh vytvořila brněnská hvězdárna. Svoboda v něm vysvětluje, že astronaut, kosmonaut a tchajkonaut, to je jen více označení pro ty, kteří se vydávají do vesmíru. Pak s ním diváci nasedají do rakety, která se rychlostí zhruba 29 tisíc kilometrů v hodině vydává na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Propagace „české cesty do vesmíru“ už polyká miliony

Domácí

Přeprava každého kilogramu nákladu na oběžnou dráhu stojí zhruba půl milionu korun, takže opravdu záleží i na celkové váze astronauta.

Foto: archiv Hvězdárny a planetária Brno

V animovaném příběhu Aleš Svoboda vysvětluje, že na ISS neustále hučí technika. O obsluhu stanice se stará 50 počítačů.

„Do vesmíru se zatím podívalo již okolo 600 lidí. Dětem v příběhu mimo jiné prozradím, jaká zvířata tam už byla, a že to je už pořádná zoo, zahrnující žáby i medúzy,“ doplnil Svoboda.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Aleš Svoboda na brněnském výstavišti

Výšky 400 kilometrů nad zemským povrchem dosáhne raketa za osm minut, byť následná cesta a potkání kosmické lodi s orbitální stanicí trvají pochopitelně výrazně déle.

Samotný pobyt na oběžné dráze je v jistém smyslu kromě náročnosti i velká romantika – ISS totiž urazí za hodinu 28 tisíc kilometrů a Zemi oběhne za pouhých 90 minut. Každých 45 minut proto vidí astronauti východ či západ slunce.

Hygiena v náročných podmínkách

Vesmírná stanice ISS má velikost fotbalového hřiště a každý z astronautů potřebuje plínku, pokud z ní vystupuje do vesmírného prostoru, například kvůli technické údržbě.

Kvůli stavu beztíže, kdy není žádné dole a nahoře, se ke spaní ukládají do pevně připoutaných spacáků před ventilátory zajišťujícími stálý přístup vzduchu.

Bojový pilot Svoboda se připravuje na vesmírný let. Chce vzít puk podepsaný Dominátorem

Věda a školy

Ve vesmíru se jedí sušené potraviny zalité těsně před konzumací horkou vodou. Na talíři by se jídlo rozuteklo, takže je nutné ho spořádat z pytlíčků.

Foto: archiv Hvězdárny a planetária Brno

A to už je finále animované vesmírné mise Aleše Svobody, kdy se vrací na Zemi.

Při čištění zubů se pasta v ideálním případě polyká. Kvůli stavu beztíže nemusí astronaut cítit, že se mu chce na záchod, tak se preventivně chodí každé dvě hodiny, přičemž vesmírná toaleta má důmyslnou vzduchotechniku a podle Svobody se při její návštěvě stačí jen trefit.

Foto: archiv Aleše Svobody

Aleš Svoboda v akci coby vojenský pilot

Namlouvání příběhu „Tak co, bude takto vypadat česká cesta do vesmíru?“ si prý užil.

„Dokonce mi režisér Jan Píšala řekl, že pokud by mě současná kariéra přestala bavit, můžu to zkusit u rádia,“ dodal budoucí astronaut.

Neztratí se nejen ve vesmíru, ale ani ve světě animovaných příběhů: rád má Simpsonovy a Futuramu, ale s ohledem na to, že má doma malého školáka, tak samozřejmě zná i Tlapkovou patrolu nebo Prasátko Peppu.

Jednoho z astronautů po návratu z ISS hospitalizovali

Věda a školy

Odstartovala mise Hera na ochranu Země před asteroidy, podílejí se i Češi

Věda a školy

Výběr článků

Načítám