Článek
„Rozdíl mezi oběma lokalitami je v tom, že ta brněnská je o 10 tisíc let mladší než Dolní Věstonice. Když se v roce 2017 našly v okolí brněnské Vídeňské ulice mamutí kosti, mysleli jsme si, že jde jen o zvěří roztahané pozůstatky uhynulých mamutů. Mýlili jsme se,“ řekla Novinkám Lenka Sedláčková z brněnské společnosti Archaia, která vedla výzkum v oblasti Vídeňské ulice.
Brno na migrační mamutí trase
Klíčové je, že se kromě mnoha kostí našly také četné kamenné předměty používané lovci. Mamuti srstnatí žili v poslední době ledové, tedy před 100 tisíci až 15 tisíci lety prakticky po celé severní polokouli. Na sklonku této éry patrně vedla jejich migrační trasa z podhůří Alp na sever Evropy přes současné Brno, kde na ně podle nálezů číhaly tlupy tehdejších lovců.
Kosti mamutů, jiných zvířat z doby ledové a velké množství nástrojů lovců se našly hned na několika místech v oblasti ulic Vídeňská, Polní a Vojtova, a to při nedávné rozsáhlé rekonstrukci teplovodní sítě.
Mamuti možná vyhynuli kvůli alergii na pyl, tvrdí nová studie
Nejprve však byly výsledky vykopávek podle archeologů „nic moc“.
„Plošný výzkum jsme započali v parčíku na nároží ulic Vídeňské a Polní. Nález stoličky mláděte mamuta srstnatého a několika málo kamenných artefaktů nás sice potěšil, ale nepřekvapil. Očekávali jsme mnohem, mnohem více. Spíše jsme byli zklamaní, že nálezů není víc. O to větší překvapení nás čekalo o pár týdnů později,“ uvedla Sedláčková.
Se zubem našli i ostatky tří mamutů
Další zkoumaná plocha se nacházela ve Vojtově ulici, a to v těsném sousedství bytového domu č. 10, kde kdysi stával hřbitov s kostelem sv. Václava. Výzkum ukázal, že před ním tam byly středověké domy. Ještě hlubší výkopové práce nyní potvrdily, že tam sídlili i lovci mamutů.
Archeologové vykutali celou čelist mláděte mamuta i se zachovalým zubem - stoličkou. Našly se dvě mamutí lopatky, část žeber i stehenních a holenních kostí. Většina z nich byla už v tak špatném stavu, že je před vyzvednutím na povrch bylo nutné zafixovat do smršťovacích fólií a sádrových obvazů.
„S každou nově otevřenou plochou nálezů přibývalo. Mamutí kosti byly všude – úplný mamutí ráj,“ konstatovala archeoložka. Celkem se našly pozůstatky tří mamutů.
Nejzajímavější z nových nálezů vystaví vědci v roce 2026 v brněnském Pavilonu Anthropos. Jeho expozice se věnuje nejstaršímu údobí lidstva a je v něm i obří model mamuta.