Článek
„Stojí za námi úspěchy a mnoho let práce. Máme unikátní aparaturu na pozorování těžkých iontů ve sluneční koróně a jsme jediní na světě, kteří ze zatmění přinášejí podobné výsledky. Na to v NASA slyšeli a umožnili nám snímkovat i z letounu,“ řekl Novinkám Druckmüller.
Krásné fotky plné cenných informací
Snímky zdaleka nejsou jen fotkami s jedinečnou hrou světla, které obdivují milovníci vesmíru na celém světě.
Astrofyzikům z Havajské univerzity, s nimiž výzkumníci z Brna již léta spolupracují v rámci společného týmu Solar Wind Sherpas, umožňují podrobně zkoumat Slunce. Díky speciální technice na nich lze pozorovat až třináctkrát ionizované železo.
Brno zazářilo na webu NASA. Díky dechberoucí fotce z Festivalu planet
V extrémně horkých podmínkách v těsném okolí Slunce je dokonce v plynném stavu. Fotografie pomáhají zkoumat také magnetické pole Slunce a sluneční vítr na něm.
Vytvořit snímek zářícího kruhu na obloze při zatmění je mimořádně technicky náročné. Vzniká ze zhruba 500 fotografií pořízených na jediném pozorovacím stanovišti až 18 kamerami a pěti fotoaparáty.
Z pozorování vzniklo přibližně pět terabajtů počítačových dat. Jejich přeměna na kvalitní snímky, které pak na svém webu zveřejňuje také NASA, trvá dlouhé týdny.
Snímkování ze špionážního letounu
Letošní zatmění nastalo 8. dubna a trvalo čtyři minuty a 17 sekund. Pozorovatelné bylo v úzkém pásu od Mexika přes USA až po Kanadu. Tým vědců se rozdělil do čtyř skupin. V texaském Kerrvillu pozorování zhatila zatažená obloha, ale v Simsu v Arkansasu panovaly ideální podmínky.
Tým brněnských vědců pořídil v Austrálii unikátní snímky sluneční koróny
V Mexiku se plánovalo pozorování ve městě Torreón, nicméně předpověď počasí byla natolik špatná, že se část týmu vydala do nedalekého Canatlánu, kde uspěla. Bylo to ale v šibeničním termínu, protože na instalaci kamer měli místo tří dnů jen jediný den.
Pomohla i spolupráce s NASA a její speciální letoun WB-57, který se za časů studené války používal ke špionáži. Nyní plní vědecké úkoly, v USA se s nimi například sledují tornáda. Do letounu byl nainstalován speciální software studenta brněnské techniky Matěje Štarhy. Letoun vzlétl z Houstonu a snímky pořízené nad mraky se vydařily, teprve však čekají na zpracování.
První zatmění Slunce zaznamenané lidstvem se datuje do roku 2137 před naším letopočtem.
Profesor Druckmüller pořídil své první snímky koróny na rodinné dovolené v Maďarsku v roce 1999. Od té doby vytvořil společně s kolegy speciální software umožňující vytvářet ze snímků téměř dokonalé fotografie ze zatmění. Vědci za ním vyrážejí z Brna do nejodlehlejších končin světa; v roce 2001 vyjeli do Angoly, v roce 2003 do Austrálie a v roce 2005 do Pacifiku.