Článek
Léčiva brzdící dělení nádorových buněk zásahem jejich tzv. signálních drah sice zabírají rychle, ale jen krátkodobě. Buňky si vůči nim po čase vytvářejí odolnost a nádor se vrací. I proto zhoubný melanom představuje jednu z nejagresivnějších onkologických diagnóz.
V Česku si ji vyslechne kolem 2500 lidí ročně. Stále častěji se s tímto onemocněním potýkají mladí.
Blíže k hledání kvalitnější léčiv
Nová studie brněnských výzkumníků, zveřejněná v prestižním vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, se zaměřuje na proteinový komplex eIF4F, který hraje klíčovou roli při regulaci signální dráhy tzv. ERK procesu. ERK je zjednodušeně řečeno dráha v buňce tvořená proteiny. A zmíněný proces řídí růst a množení nádorových buněk.
Nová vakcína pro pacienty s melanomem zvyšuje šanci na přežití, tvrdí studie
„Dřívější výzkumy ukázaly, že eIF4F se podílí na rezistenci melanomových buněk vůči léčbě, ale nebylo zcela jasné, jaký mechanismus za tím stojí. Naše studie ukazuje, že aktivita dráhy ERK je úzce propojena s aktivitou eIF4F,“ řekl Novinkám za vědecký tým Stjepan Uldrijan, jehož výzkumná skupina je i součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny.
Důležitý krok k dalšímu výzkumu
Zatímco dříve se předpokládalo, že čím aktivnější signální dráha ERK je, tím více se nádorové buňky dělí, nové výzkumy naznačují, že přílišná aktivita dráhy ERK je pro nádorové buňky závadná a ty pak v jejím důsledku přestávají růst a umírají.
Výzkum brněnských vědců ukázal, že funkce proteinového komplexu eIF4F je zásadní pro tlumení příliš vysoké aktivity dráhy ERK v buňkách melanomu. Bez jeho správné funkce je kontrola aktivity této dráhy narušena.
„Pokud bychom dokázali vyvinout léčivo, které by cílilo přímo na eIF4F, mohli bychom narušit regulační mechanismy nádorových buněk a zabránit jim v dalším dělení,“ vysvětlil hlavní přínos výzkumu Uldrijan. Dodal, že je to téma, kterým se budou výzkumníci dál zabývat.
Výzkum v této fázi sice pokrývá základní biologii nádorových buněk, nicméně dosud nepoznanou a takovou, o kterou se mohou další vědecké týmy opřít. Může totiž také významně usnadnit identifikaci látek, které by mohly na proteinový komplex eIF4F působit.