Článek
Lékaři operaci provedli v úterý. „Trvala tři hodiny. Byla to složitá operace, navíc v České republice jedinečná. Bylo nutné vypreparovat zádový sval a jím překrýt umělou lopatku,” popsal zákrok přednosta I. ortopedické kliniky Tomáš Tomáš.
Implantát byl podle něj vyroben pomocí 3D tisku, a to z postříbřeného titanu, což má minimalizovat nebezpečí infekce.
O lopatku muž přišel podle lékařů před rokem kvůli nádoru. Vzhledem k věku pacienta a funkčnímu omezení lékaři rozhodli o rekonstrukci. „Jednalo se o levou končetinu s těžkým funkčním omezením a těžkým kosmetickým defektem. Rameno nemělo svoji konturu, funkce ramenního kloubu byla nulová, protože hlavice pažní kosti se neměla o co opřít,” vysvětlila mluvčí nemocnice.
Pacient se podle ní nyní zotavuje. „Po čtyřech týdnech začne s rehabilitací a rozhýbáváním končetiny,” prozradila Veselá.
Jen zde a v Praze
Ředitel nemocnice Martin Pavlík řekl, že svatoanenská ortopedie je specifická tím, že léčí nádorové onemocnění pohybového aparátu. „Tato problematika se řeší v republice pouze u nás a v Praze,” konstatoval s tím, že spádovou oblastí pro Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně je tak Morava a část Čech.
„Řešíme i vážné případy onkologicky nemocných dětí, protože máme školený personál, vybavení, instrumentária a protetiku. Děti mladší pěti let jezdí ortopedi operovat do dětské nemocnice, především kvůli anestezii, která je u takto malých dětí velmi specifická,” uzavřela Veselá.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: