Článek
Ústav se od svého vzniku zabýval vývojem vědeckých přístrojů, jak uvedla ředitelka instituce Ilona Müllerová.
V posledních letech se orientuje zejména na hledání a zdokonalování nových fyzikálních metod, a to v celé šíři problému, od teoretického popisu po přístrojové celky.
„Zejména v oblasti elektronové mikroskopie je ústav pojem,” řekl vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který poslední únorový den u příležitosti oslav výzkumnou instituci navštívil.
Spolupráce podniků a výzkumných institucí
V mezinárodním měřítku Česko podle Bělobrádka zaostává v propojení spolupráce podniků a veřejných výzkumných institucí. Právě na tento problém se chce zaměřit.
„I proto zavádíme novou metodiku hodnocení výzkumných institucí, která bude upřednostňovat kvalitu před kvantitou projektů,” uvedl.
Ocenění i z Japonska
Na letošní rok ústav připravuje několik akcí pro veřejnost. V Brně uspořádá dny otevřených dveří, podzimní školu základů elektronové mikroskopie, workshopy a výstavy, jak sdělila pracovnice ústavu Pavla Schieblová.
Ústav přístrojové techniky vznikl v roce 1957. Zpočátku se soustředil hlavně na elektronovou optiku a mikroskopii nebo jadernou magnetickou rezonanci.
Výzkumníci ústavu v poslední době získali například ocenění Japonské mikroskopické společnosti nebo cenu Wernera von Siemense.