Hlavní obsah

Brněnské kosmické firmy potřebují nové specialisty, přijmou jich až stovku ročně

3:35
3:35

Poslechněte si tento článek

Brno

Brněnské kosmické firmy mají tak velký zájem o nové zaměstnance, že tamní Vysoké učení technické (VUT) kvůli nim zdvojnásobilo počet studentů, které na podzim přijme do studijního oboru Space Applications. Kosmický průmysl má ve městě tah na branku; zaměstnává 410 specialistů, přičemž firmy utrží ročně přes miliardu korun.

Foto: TRL Space

Posledním úspěchem brněnských kosmických firem bylo nedávné vypuštění satelitu TROLL (na vizualizaci) společnosti TRL Space. Podílely se na něm i další firmy z Brno Space Clusteru.

Článek

Škola sice na podzim přijme místo dvaceti celkem čtyřicet studentů do vesmírného oboru, který připravuje posluchače na to, aby se podíleli na vývoji a výrobě minisatelitů a dalších vesmírných technologií, nicméně problém firem to řeší jen částečně.

Sdruženy jsou do Brno Space Clusteru, celkem jde o 22 firem. Některé pociťují „kritický nedostatek kvalifikovaných pracovníků“. Pracují i na poměrně náročných projektech pro vesmírné agentury, evropskou ESA a americkou NASA.

Brno Space Cluster

Uskupení firem působících v oblasti vývoje a výroby kosmických technologií. V mnoha případech jde o minidružice a nejrůznější součásti vesmírných sond či satelitů.

Tyto firmy pak na některých projektech spolupracují, každá např. dodá pro družici část technologie.

Cluster umožňuje firmám společně získávat lukrativní mezinárodní zakázky.

S nárůstem zakázek je poptávka po odbornících

Brno je centrem vesmírného průmyslu v České republice. Posledním úspěchem clusteru je nedávné vypuštění družice TROLL, která umí odhalovat černé skládky v ČR a sleduje kupříkladu také ústup ledovců v Alpách či v Grónsku.

Nový český satelit TROLL se speciální kamerou se ozval z oběžné dráhy, funguje bez potíží

Věda a školy

S většími zakázkami je i větší zájem po odbornících.

Foto: ESA

Na vizualizaci sonda Juice, která míří k Jupiteru. Je na ní i výsuvné rameno brněnské firmy Frentech Aerospace, což je technologie vyrobená v ČR, která se dostala nejdále od Země.

„Evidujeme přes 55 volných pracovních míst v kosmických firmách, které za poslední tři roky nabraly 120 nových odborníků, tedy asi 40 lidí ročně. Aby mohly naplno využít svůj potenciál a dále růst, potřebují v následujících pěti letech přijímat alespoň sto nových zaměstnanců ročně. Těch je ale nedostatek,“ řekl Novinkám manažer Brno Space Clusteru Václav Havlíček.

Foto: VUT

Studenti VUT se zaměřením na vesmírné technologie se již v době studia podílejí na vesmírných misích.

VUT se zaměřuje na výuku specialistů pro vesmír již desetiletí. Před třemi roky otevřela škola magisterský obor Space Applications, který je jediným svého druhu v ČR. Přednáší se jen v angličtině, přičemž snahou školy je získat i talentované studenty ze zahraničí.

„Chápeme, že růst našich vzdělávacích kapacit v této oblasti je klíčovým krokem k tomu, aby si Brno udrželo a dále posílilo pozici kosmického inovačního centra,“ uvedl rektor VUT Ladislav Janíček.

Prachový štít z Brna ochrání družici při setkání s dosud neznámou kometou

Věda a školy

Studenti mají brigády, vlastní satelit i podnikání

Poptávka po budoucích specialistech na vývoj vesmírných technologií je tak velká, že již ve škole mají studenti placené stáže u brněnských kosmických firem. K přednášejícím patří odborníci z ESA nebo experti z Německého střediska pro letectví a kosmonautiku.

Foto: VUT

Prezident Petr Pavel si prohlíží maketu minisatelitu CIMER. Tuto vesmírnou misi připravují studenti z brněnského VUT. Zaměří se na výzkum využitelnosti sinic ve vesmíru.

Vesmírní studenti na VUT mají navíc svůj tým YSpace, kterému se nedávno podařilo získat podporu ESA pro vypuštění vlastního satelitu s první českou vesmírnou biomisí CIMER, zaměřující se na studium sinic v mikrogravitaci. Již ve škole tedy řeší kosmické mise.

Foto: VUT

Tým studentů Yspace z brněnského VUT na návštěvě v centru ESA

Někteří studenti si díky podpoře Jihomoravského inovačního centra budují vlastní vesmírné start-upy, a to v brněnské pobočce inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA BIC). Příkladem je ZAITRA, jejíž zakladatel Marek Marušin začínal s podnikáním ještě v době studií. Dnes jeho firma vyvíjí pokročilý software využívající umělou inteligenci pro družice.

První česká vesmírná biomise. Studenti pošlou na oběžnou dráhu Země sinice

Věda a školy

Recept na čipovou krizi. Na brněnské technice otevřou nový studijní obor

Věda a školy

Výběr článků

Načítám