Článek
Zahrada toho pro oživení potřebuje více, včetně moderních expozic, které budou pro návštěvníky atraktivní a současně zlepší životní podmínky zvířat.
Tyto a další problémy zoo řeší její strategie rozvoje pro období nadcházejících 15 let, kterou schválilo brněnské zastupitelstvo. Tím se zavázalo do zahrady, která je příspěvkovou organizací města, investovat. Pro rozvoj potřebuje toto zařízení investice v řádech stovek milionů korun.
Větší než Zlín, ale s výrazně menší návštěvností
„Strategie je odrazovým můstkem k tomu, abychom zahradu posunuli významně dopředu. Pokud tento proces nastartujeme, máme šanci v roce 2030 dosáhnout roční návštěvnosti 400 tisíc turistů,“ řekla Novinkám ředitelka zoo Radana Dungelová.

Ředitelka brněnské zoo Radana Dungelová
Zatímco Zoo Brno, chovající zhruba 400 druhů zvířat a rozkládající se na 65 hektarech, navštívilo např. předloni 262 153 lidí, do zahrady ve Zlíně, která je menší rozlohou i počtem chovaných druhů zvířat, jich zavítalo 770 663. Roční návštěvnost brněnské zoo se v lepších letech pohybuje okolo 300 tisíc osob za rok. O něco vyšší byla, když do ní jezdily zástupy turistů na roztomilá lední medvíďata, která pravidelně odchovávala medvědice Cora.

Medvědice Cora patří k největším oblíbencům u návštěvníků. V minulosti přivedla v zoo na svět a úspěšně odchovala pět mláďat.
S nižší návštěvností souvisí i nižší finanční soběstačnost zoo. V případě brněnské zahrady je to momentálně 42 procent a zlínské 91. Cíl ze strategie brněnské zoo z roku 2003 byl, aby roční návštěvnost v Brně dosáhla minimálně půl milionu a byla z 50 procent soběstačná.
Nový vstup a potíže s terénem
Naprosto klíčovým je v této oblasti nový vstup s parkovištěm. U zoo není kde postavit auto – stojí se tedy v okolních uličkách a na parkovišti nedalekého hobbymarketu. O záměru se mluví léta.
Počítá se s tím, že parkoviště a vstup se zahradou spojí lávka přes silnici. Ta by mohla podle Dungelové vyústit v centrální části zoo, jejíž bolavou patou je to, že leží na Mniší hoře, tedy v kopcovitém terénu. Část turistů to odrazuje od návštěv, přestože v zahradě jezdí zoovláčky.

Brněnská zoo vytvoří moderní expozici pro vzácné jeleny milu.
Brno nyní připravuje zadávací řízení na výběr projektanta na tento projekt. Projektant by mohl být vybrán v polovině letošního roku a vlastní stavební práce začnou v ideálním případě v roce 2027. Předpokládaná cena za výstavbu nového vstupu včetně parkoviště je zhruba 241 milionů korun, dalších 60 milionů město investuje do související dopravní infrastruktury.

Zoo Brno by v budoucnu mohla nově chovat levharty sněžné.
„K nejočekávanějším investičním akcím patří otevření expozice Subtropy, které je v plánu na příští rok, nebo modernizace losího výběhu a jeho úprava pro jelena milu. Bude nutné vybudovat nový tropický pavilon, protože ten současný je ve špatném technickém stavu,“ uvedl náměstek brněnské primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
Počítá se s úpravou expozic pro lední medvědy, tygry a novinkou zoo by mohli být sněžní levharti.