Článek
Nejprve zúčastněným dělníkům pracujícím na rozšiřování komunikace A47 „zkomplikoval“ práci nečekaný nález. Nastoupil tak tým vědců, který odhalil přibližně 1500 let starý, ručně vytesaný artefakt – původní římskou kamennou rakev, jejíž váha je pro představu srovnatelná s váhou malého karavanového vozu. Její hmotnost činí 750 kg a sestavená je ze 118 kamenů. Dlouhá je přes dva metry, stěny jsou široké 10 centimetrů.
Objevena byla konkrétně při původně obyčejných stavebních pracích u silnice vedoucí mezi oblastmi Wansford a Sutton, poblíž lokality Peterborough, což je podle slov mnohých odborníků na obdobné poklady samo o sobě pozoruhodné. Důvod jejího výskytu ovšem není vzhledem ke známým historickým kontextům nelogický.
Římané železem neplýtvali, zbroj opravovali s využitím pancíře zničeného v bojích s barbary
„Zmíněná rakev totiž byla nalezena na kdysi římské silnici propojující starověkou Británii,“ uvedl Chris Griffin, vedoucí projektu, na kterém pracuje National Highways („Národní dálnice“), britská státní společnost věnující se údržbě a strategii silniční sítě.
„Zatímco jsme se primárně zaměřili na budování silnice pro zlepšení cest účastníkům silničního provozu, bylo fascinující hrát zároveň i významnou roli při odkrývání tak neobvyklého archeologického nálezu, jako je toto,“ doplnil.
Coby výjimečnou vidí situaci rovněž i David Harrison, projektový manažer Headland Archaeology, společnosti zabývající se historickými památkami. „Jde o fascinující objev, který je navíc v této oblasti zcela jedinečný,“ uvedl v rozhovoru pro britskou televizní stanici BBC.
Jak žili naši předkové
„V National Highways věnujeme záznamu a ochraně dědictví země, které je odkryto díky našim pracím, obecně mimořádnou péči,“ uvedl dále Griffin.
Harrison pak poukázal na fakt, že právě všechny tyto „pečlivé záznamy a vykopávky, jak z terénu, tak z laboratoří, nám dále umožňují pokračovat v poznávání toho, jak žili a umírali naši dávní římští předkové.“
Lidé se skandinávskými předky žili v Británii dávno před příchodem Vikingů
Tým o celkovém počtu 52 archeologů a 20 stavebních inženýrů pracoval na silničním úseku A47 po dobu sedmi měsíců. Odehrávalo se to se specializovanou podporou několika společností a institucí zabývajících se památkami a historií. Jednalo se o Museum of London Archeology, organizaci poradenství v oblasti památek, o Clivedon Conservation, což je jeden z předních odborníků na konzervaci soch, zdiva a terakoty, o York Archeology, vzdělávací charitativní organizaci, či o výzkumné centrum v sektoru historického dědictví, které sídlí na University of York a nese název Heritage 360.
Podrobněji se nezvyklému objevu věnuje také již výše zmíněná stanice BBC, a sice v rámci nové série Digging for Britain uváděné profesorkou Alicí Robertsovou. Kromě oné „silniční rakve“ jsou v jednotlivých dílech k vidění též další vzácné poklady, odhalené společností National Highways v oblastech Bedfordshire, Gloucestershire, v Essexu či v Cambridgeshire.