Článek
Raketoplán Unity vynesl až do výšky 13 kilometrů mateřský letoun VMS Eve, uvedla agentura AP. Pak se raketoplán oddělil, zažehl na 60 sekund vlastní motory a rychlostí třikrát překračující rychlost zvuku vystoupal do výšky 89,2 km.
Podle portálu Space.com šlo u tohoto stroje o třetí úspěšný pilotovaný suborbitální let do vesmíru. Z pohledu americké armády totiž vesmír začíná 80,4 km vysoko, byť obecně uznávanou hranicí kosmického prostoru je 100 kilometrů.
Bransonův raketoplán se poprvé letmo dotkl vesmíru
„VSS Unity, naši dva piloti a přístroje pro experimenty podporované od NASA jsou nyní ve vesmíru.“ uvedla firma Virgin Galactic na svém Twitteru.
Delighted to be on the flightline to watch @VirginGalactic’s first human spaceflight from the majestic Spaceport America @Spaceport_NM #UNITY21 pic.twitter.com/FcpCxJcjqS
— Richard Branson (@richardbranson) May 22, 2021
„Byl to nádherně elegantní zážitek... Nyní jsme udělali obrovský krok správným směrem,“ řekl Branson, který start osobně sledoval. „Otestovali jsme mnoho systémů, které naše týmy vyvíjejí, a všechny fungovaly,“ pochlubil se.
Raketa miliardáře Bransona poprvé dosáhla oběžné dráhy
Podle ředitele Virgin Galactic Michaela Colglaziera čekají raketoplán ještě další dva testovací lety, než loď začne vozit platící zákazníky. Jeden z nich má vynést k hranici kosmického prostoru čtyřčlennou posádku, jednou má stroje využít i sám Branson.
Nejširší letadlo na světě, které bude vozit rakety do kosmu, absolvovalo další let
Virgin Galactic má nyní kolem 600 klientů, kteří za budoucí let zaplatili až 250 tisíc dolarů (5,38 milionu Kč). Společnost přestala rezervace přijímat v roce 2018, ale ještě letos – poté, co se na suborbitální let vydá i Branson – ji bude znovu možné podat. Budoucí cena ale bude vzhledem k poptávce vyšší.
Podle agentury Reuters má pak kabina s „vesmírnými turisty“ vystoupat až do výšky 97 km nad zemský povrch.
Konkurence nezahálí
Na komerční suborbitální lety, které sice překonají hranici vesmíru, ale nedosáhnou oběžné dráhy kolem Země, se zaměřuje např. společnost Blue Origin šéfa Amazonu Jeffa Bezose. Ta chce v raketě New Shepard první posádku do vesmíru vyslat 20. července.
Blue Origin vypraví 20. července první lidskou posádku do vesmíru
Dalším soupeřem v oblasti komerčních letů do vesmíru je společnost SpaceX zakladatele Tesly Elona Muska, která už se svými loděmi Crew Dragon zajišťuje přepravu astronautů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Prototyp rakety Starship má za sebou první úspěšný výškový let
Díky nim se Spojené státy při dopravě svých astronautů na orbitální komplex zbavily devítileté závislosti na ruských lodích Sojuz.