Článek
Peking úspěšným přistáním otevřel novou etapu svého ambiciózního vesmírného programu, kterým se snaží dohnat náskok USA, Ruska a Evropy, napsala agentura AFP.
Let zpět na zemský povrch ze základního modulu budované čínské orbitální stanice Tchien-kung (Nebeský palác), která se pohybuje ve výšce asi 400 kilometrů, trval kolem devíti hodin, informovala agentura Reuters.
Loď Šen-čou 13 dopravila na čínskou vesmírnou stanici novou posádku
„Návratová kabina pilotované kosmické lodi Šen-čou 13 úspěšně přistála ve 3:56 SELČ v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Celá mise Šen-čou od startu po přistání trvala 182 dní, devět hodin a 32 minut. Na čínské kosmické stanici strávila posádka 181 dní, 17 hodin a 48 minut. Vice než dvojnásobně tak byl překonán let kosmické lodě Šen-čou 12,“ shrnul na svém Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a ČVUT v Praze.
(2/2) Celá mise Šen-čou od startu po přistání trvala 182 dní 9 hodin 32 minut a (57) sekund. Na čínské kosmické stanici strávila posádka 181 dní 17 hodin a 48 minut. Vice než dvojnásobně tak byl překonán kosmický let kosmické lodě Šen-čou 12. pic.twitter.com/pJNxRW1ov3
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 16, 2022
Kosmická loď Šen-čou 13 se k základnímu modulu připojila loni v polovině října. Tříčlennou posádku tvořil velitel mise Čaj Č'-kang, kosmonautka Wang Ja-pching a její kolega Jie Kuang-fu.
Během pobytu ve vesmíru měli za úkol pracovat na rozšíření základního modulu stanice a provést různé vědecké experimenty. Podle dřívějšího vyjádření čínské kosmické agentury se jim podařilo splnit všechny vytyčené úkoly.
Na čínské vesmírné stanici je rušno. Nacvičovali evakuaci a vystoupili do otevřeného kosmu
Čínská ruka na orbitě úspěšně přemístila kosmickou loď
Kosmonauti také dvakrát pracovali v otevřeném kosmickém prostoru. Wang Ja-pching se přitom stala první čínskou ženou, která kdy učinila výstup z lodi ve vesmíru.
Stanici chtějí letos dokončit
Číňané se nepodílejí na projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli nesouhlasu Spojených států. Těm se nelíbí, že čínský vesmírný program řídí vojenské křídlo Čínské komunistické strany. Čína ale byla po Sovětském svazu a USA třetím státem světa, který dostal svého astronauta do vesmíru.
Indičtí vesničané našli trosky, které zřejmě pocházejí z čínské rakety
Peking plánuje dostavět stanici Tchien-kung ještě letos, k základnímu modulu chce přidat další dvě části.
Odklad návratu ryze soukromé mise z ISS
Václavík zároveň připomněl, že návrat první ryze soukromé posádky Ax-1 z paluby Mezinárodní vesmírné stanice je posunut. „Odpojení kosmické lodi Crew Dragon Endeavour je naplánováno na úterý 19. dubna v 16:35 SELČ a přistání o den později, ve středu 20. dubna okolo 3:00 SELČ,“ sdělil.
Návrat první ryze soukromé posádky Axiom-1 z paluby Mezinárodní kosmické stanice ISS je posunut. Odpojení kosmické lodi Crew Dragon Endeavour je naplánováno na úterý 19. dubna v 16:35 SELČ a přistání o den později, ve středu 20. dubna okolo 03:00 SELČ. pic.twitter.com/lAjIW9hr8r
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 15, 2022
K ISS totiž dorazilo minulou sobotu 9. dubna vesmírné plavidlo Crew Dragon společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska, které tam dopravilo novou čtyřčlennou posádku v rámci zmíněné soukromé mise. Jde o let společnosti Axiom Space, který právě představuje první zcela soukromou misi na oběžnou dráhu, podporovanou americkou vesmírnou agenturou NASA.
Na ISS letí astronaut a tři „vědečtí turisté“
Loď Crew Dragon dorazila k ISS, „soukromí astronauti“ jsou na palubě
Čtyřčlennou posádku mise Ax-1 vede bývalý astronaut NASA Michael López-Alegría, který je zároveň viceprezidentem Axiom Space. Prostřednictvím této společnosti si cestu na ISS zaplatili Američan Larry Connor, Izraelec Ejtan Stibbe a Kanaďan Mark Pathy, které Axiom Space na svém webu označuje jako podnikatele, investory a filantropy. Na ISS mají provádět i různé vědecké pokusy.
„Chcete nás uvrhnout do hladu.“ Roskosmos připraví návrhy konce spolupráce na ISS
Na stanici tedy je krátkodobě hned 11 osob. Kromě zmíněné čtveřice její osazenstvo jinak tvoří astronauti NASA Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová, astronaut Evropské kosmické agentury (ESA), Němec Matthias Maurer, a ruští kosmonauti Oleg Artěmjev, Denis Matvejev a Sergej Korsakov.
Podle původních informací serveru SpaceFlight Now byl návrat Lópeze-Alegríi, Connora, Stibbeho a Pathyho naplánován na pondělí 18. dubna.