Hlavní obsah

Botanická zahrada v Liberci poskytne své sbírky masožravek vědcům ke zkoumání

3:00
3:00

Poslechněte si tento článek

Mimořádnou sbírku masožravých rostlin chce Botanická zahrada v Liberci zařadit do seznamu národní sbírky rostlin, kterou od roku 2023 tvoří Unie botanických zahrad. Liberečtí pěstitelé zatím v národní sbírce nemají žádnou ze svých kolekcí. Rozhodli se proto přihlásit masožravky, neboť jsou zdejší doménou.

Foto: Botanická zahrada Liberec / Kateřina Pavlasová

Druh masožravé rostliny láčkovky s latinským názvem Nepentes rajah z Botanické zahrady v Liberci

Článek

„Botanická zahrada v Liberci je historicky spojena s masožravými rostlinami. Předchozí pan ředitel, doktor Studnička, tuto skupinu preferoval a měl i zásluhy, co se týče popisu nových rostlin. Tedy naše sbírky jsou na to připravené,“ uvedl ředitel liberecké Botanické zahrady Václav Lenk s tím, že do budoucích let se zdejší botanici budou snažit zaregistrovat další skupiny rostlin.

Liberecká zahrada má ve sbírkách masožravek rostliny, které přímo liberečtí botanici popsali. A díky tomu vznikla v kolekcích nová položka. Nejen že nové druhy botanici popsali, ale musí teď hlídat i jejich čistotu, aby se jim třeba rostliny nezkřížily s jinými druhy - a mohli tak stále garantovat jedinečnost druhu.

„Sbírka je pro nás něco jako rodinné stříbro. Budeme se zavazovat k tomu, že kolekce budou přístupné. Pokud bude chtít někdo dělat například výzkum v této skupině rostlin, umožníme mu k nim přístup a dostane se do zázemí, které není návštěvnicky přístupné,“ přiblížil ředitel přínosy zápisu sbírek do národního registru.

Stoletá palma v Malešicích přerostla možnosti botanické zahrady. Museli vyrobit speciální domek

Koktejl

Pro zahradu to přináší prestiž a prezentaci práce v rámci Unie botanických zahrad, kde už mají národní sbírky rostlin zapsány Botanická zahrada v Praze nebo zahrada v Praze-Malešicích. Nejčastěji jsou ve sbírkách zastoupeny kolekce růží či denivek.

Foto: Botanická zahrada Liberec / Václav Lenk

Expozice Sarracenia představuje návštěvníkům různé druhy masožravých rostlin.

Zápisem do registru však činnost v oblasti pěstování masožravých rostlin pro liberecké botaniky nekončí. Zahrada získala povolení sběru tučnice české na Českolipsku a letos plánuje zahájit záchranný program tohoto českého endemitu masožravky.

  • Endemit, resp. endemicky se vyskytující organismus, je organismus, který vznikl a je rozšířen pouze na určitém omezeném území a nikde jinde se přirozeně nevyskytuje.

Botanická zahrada v Liberci letos 5. září oslaví výročí 130 let od svého založení. Chystají zde při této příležitosti doprovodné výstavy a programy či workshop pro veřejnost. Část programů pro děti chtějí zaměřit i na zmíněné masožravé rostliny.

Zájem o botanickou zahradu stoupá, loni ji navštívilo přes 76 tisíc zájemců, o více než dva tisíce lidí více než v roce 2023. Oproti roku 2022 je nárůst návštěvnosti vyšší dokonce o 14 tisíc.

Botanici našli na Českolipsku 700 ohrožených tučnic. Nerostou jinde na světě a pojídají hmyz

Věda a školy

Výběr článků

Načítám