Článek
NASA a Boeing se snažily různými způsoby přijít na to, proč loď nefunguje tak, jak by měla, nicméně na důvod přetrvávajícího problému zatím zřejmě společnosti nepřišly.
„Týmy inženýrů vyloučily řadu možných příčin včetně těch softwarových, ale je zapotřebí více času na dokončení posudku,“ uvedla NASA minulý týden.
Virgin Galactic zdražila cestu do kosmu. Zájemce si musí připravit minimálně deset milionů korun
Boeing proto Starliner deaktivoval a celá raketa Atlas V, která má loď vynést do vesmíru, zamířila do vertikální „garáže“ (VIF) nedaleko odpalovací plochy, kde ji technici mohou lépe zkoumat.
Nedělní start nosné rakety Atlas V N22 s kosmickou lodí Starliner se s velkou pravděpodobností neuskuteční. I když se podařilo otevřít některé ventily, práce stále nejsou u konce. NASA a Boeing však prohlásily, že se budou snažit start uskutečnit ve vhodném srpnovém termínu. pic.twitter.com/olimAku8W5
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) August 7, 2021
„Nadále se pracuje na vyhodnocení situace okolo ventilů v lodi Starliner. Nový termín startu zatím nebyl oznámen,“ potvrdil pro Novinky specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře.
Ke startu by však mohlo dojít ve „vhodném srpnovém termínu“.
Pokus v roce 2019 se nezdařil
Starliner má každopádně v rámci testovací mise dopravit náklad na orbitální komplex a zhruba o necelý týden později přistát zpět na Zemi.
Aktuální plánovaný let měl být již druhým pokusem. První test této kosmické lodi v prosinci 2019 s předpokládaným přistáním na ISS se nezdařil.
Americká loď Starliner má problémy, k ISS nedoletí
Plavidlo se tehdy nedokázalo dostat na stanovenou oběžnou dráhu a nemohlo se proto k ISS přiblížit. O dva dny později alespoň zdárně přistálo v poušti v Novém Mexiku. Neúspěch podle sdělení společnosti způsobily chyby v softwaru.
Úvodní potíže s Naukou
Start nynějšího letu byl poprvé odložen už v pátek 30. července kvůli problémům na ISS, u níž o den dříve zakotvil ruský víceúčelový modul Nauka. Jeho motory se totiž po napojení nečekaně spustily a vychýlily celý orbitální komplex z jeho normální letové polohy na nejméně 45 minut.
Poté, co byly aktivovány motory jiného modulu na stanici, se podařilo původní polohu obnovit. Incident pravděpodobně nezpůsobil žádné škody.
Ruský modul Nauka už zdárně kotví u ISS, způsobil tam ale komplikace
Inženýři start lodi CST-100 Starliner odložili podruhé v pondělí 2. srpna právě kvůli vadným indikátorům ventilů. Další odklady následovaly.
Koncem minulého týdne se sice podle Václavíka již podařilo některé ventily otevřít, práce však stále nejsou u konce.