Článek
Test bez posádky, v pořadí již čtrnáctý, se odehrál ve čtvrtek 14. ledna na komerčním kosmodromu společnosti jižně od texaského El Pasa.
Překonala hranici kosmického prostoru
Raketa New Shepard vynesla modul do výšky 106,9 kilometru, tedy nad mezinárodně uznávanou stokilometrovou hranici vesmíru (tzv. Kármánova hranice), a zhruba po sedmi minutách od startu vertikálně přistála nedaleko místa startu.
Modul se vrátil o tři minuty později na padácích a s brzdícím zážehem motorů těsně před dosednutím.
Bezosova raketa pošesté vzlétla a přistála. Její turistický modul zdolal hranici vesmíru
Tentokrát se jednalo o první vyzkoušení nového modulu s vylepšeními pro větší pohodlí posádky. Podle vyjádření firmy jde o úpravy týkající se akustiky a regulace teploty uvnitř kabiny, instalace displejových panelů pro posádku a vybavení všech sedadel reproduktory, mikrofonem a tlačítkem pro komunikaci. Test zahrnoval mj. prověření komunikačních a bezpečnostních výstražných systémů.
Během čtvrtečního zkušebního letu byla na palubě testovací figurína jménem Mannequin Skywalker, zmínila agentura AP.
Pět minut stavu beztíže
Blue Origin hodlá podnikat s turisty suborbitální lety, při nichž se modul pro šestičlennou posádku přiblíží k hranici vesmíru, případně ji překoná, ale nedosáhne oběžné dráhy kolem Země. Lidé na palubě mají při této výpravě zažít přibližně na pět minut beztížný stav.
Země už jim nestačí. Technologičtí giganti svádí boj o vesmír
Původně společnost plánovala zahájit komerční lety s pasažéry už v roce 2019, nakonec se tak možná stane letos. Blue Origin zatím termín prvního letu s lidmi neoznámila, nicméně šéf rozvojového programu Patrick Zeitouni podle serveru SpaceFlight Now řekl, že právě nově testovaná raketa a modul s cestujícími poletí.