Článek
„Jde o malinkého, ale skutečně pozoruhodného živočicha,“ prohlásil Clulow podle agentury Reuters. „Je úžasné, že něco tak malého ze sebe dokáže vydat tak hlasitý zvuk, až je slyšet všude.“
Tvor byl pojmenován Mahony´s Toadlet (Uperoleia mahonyi) na počest australského odborníka na žáby Michaela Mahonyho, Clulowova mentora. Její český název tedy pravděpodobně nemůže být jiný než paropuška Mahonyho, případně Mahonyova.
Vzor na břiše
Skutečnost, že jde o nový druh, Clulow nepoznal podle hlasitého kvákání, ale díky jedinečnému vzoru na břiše tohoto obojživelníka.
„Břicho má černobíle mramorované. U jedinců rodu ropušek je to poměrně běžné,“ vysvětlil s tím, že s ropuchou si ji už jen kvůli velikosti nikdo splést nemůže.
„Přesto ji tento výrazný vzor spolu s dalšími funkcemi značně odlišuje od všech ostatních paropušek (natož obecně žab) v této části světa,“ doplnil pro server Australian Geographic.
Dále popsal, že se paropuška snaží sebe ochránit nejprve tak, že se pokouší splynout s prostředím. V případě útoku dravců se její končetiny u třísel rozsvítí jasně oranžovou barvou.
Ohrožený druh
Nejpozoruhodnější je ale podle Clulowa místo jejího objevení. Většina nových druhů obratlovců se nachází v odlehlých a špatně prozkoumaných oblastech. Kdežto tento se vyskytoval poblíž města a letiště. Oblast Newcastlu je navíc po aglomeraci Sydney druhou nejobydlenější lokalitou v Austrálii.
I proto může být tato paropuška ohroženým druhem, varuje biolog. Zejména obydleností pobřeží a těžbou písku.