Článek
„Zaměřujeme se na startovací okno, které se otevře 18. prosince pro naši další misi rakety New Shepard s nákladem,“ napsala v úterý společnost Blue Origin na sociální síti X.
Má se jednat o 33 zařízení pro vědu a výzkum. Jak napsal portál Space.com, půjde o náklad „podporující experimenty ve vesmíru“.
We’re targeting a launch window that opens on Dec. 18 for our next New Shepard payload mission. #NS24 will carry 33 science and research payloads as well as 38,000 @clubforfuture postcards to space. #FortheBenefitofEarth
— Blue Origin (@blueorigin) December 12, 2023
- Suborbitální let je let, který nedosáhl oběžné dráhy, ale překonal nebo se přiblížil pomyslné hranici mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem (80-100 km nad povrchem Země).
Loňské oddělení modulu a zřízení raketového stupně
Co se týká loňských potíží, po kterých raketa New Shepard doteď nestartovala, tak americký Federální úřad pro letectví letos v září uzavřel přezkum vyšetřování firmy Blue Origin a vyjádřil souhlas se zjištěními Bezosovy společnosti. Blue Origin musela provést „21 nápravných opatření, včetně přepracování motoru a organizačních změn“.
Porucha Bezosovy rakety. Modul s nákladem se oddělil, raketový stupeň se zřítil
K onomu problému došlo loni v září u nepilotovaného letu rakety New Shepard. Kosmická kabina se zhruba minutu po startu předčasně oddělila od své nosné rakety, na níž došlo k poruše.
Raketa vybočila z kurzu nad západním Texasem jednu minutu a čtyři sekundy po startu. Na záznamu ze živého přenosu společnosti Blue Origin byl vidět zážeh motoru únikového systému kabiny poté, co došlo k poruše nosné rakety. K oddělení modulu od raketového stupně došlo ve výšce 8,8 km. Kabina s nákladem poté dopadla s rozevřenými padáky zpět na zemský povrch.
Později společnost potvrdila, že se raketový stupeň, tzv. booster, zřítil zpět na Zemi. „Nejsou hlášena žádná zranění,“ uklidňovala hned Blue Origin. Incident byl označen za „anomálii“.
New Glenn
Jak připomíná agentura Reuters, zatímco se New Shepard vrací k letům, Blue Origin zároveň usiluje o to, aby poprvé vzlétl se svou mnohem větší raketou New Glenn, což plánuje na konec roku 2024.
Zatímco New Shepard dosahuje pouze okraje vesmíru, nosná raketa New Glenn je navržena tak, aby na oběžnou dráhu rozmístila těžší náklad. Cílem Bezosovy firmy je totiž konkurovat dominantní společnosti SpaceX Elona Muska.
Rakety Blue Origin se jmenují po amerických astronautech Alanu Shepardovi (první Američan ve vesmíru) a Johnu Glennovi (jako první americký astronaut obletěl naši planetu).